Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Ceny nehnuteľností v treťom štvrťroku potvrdzujú stabilizáciu

Ceny nehnuteľností podľa štatistiky NBS v treťom štvrťroku vzrástli v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o jedno percento.

Minimálny nárast po predchádzajúcich poklesoch tak poukazuje na stabilizáciu na trhu nehnuteľností. Bohatšie regióny s nižšou nezamestnanosťou najmä na západnom Slovensku spolu s regiónom druhého najväčšieho mesta Košice, zaznamenali v porovnaní z predchádzajúcim štvrťrokom mierny nárast cien bytov. Ten je ťahaný najmä dopytom po malometrážnych 2-izbových bytoch, ktoré medzištvrťročne vrástli o 1,7%. Keďže ide o ponukové ceny, výraznejší nárast najmä v Košiciach je spojený aj s výpredajom najlacnejších ponúk, ktoré tak ubudnú z ponuky a celkový priemer cien sa posunie nahor. Nízke úrokové sadzby v bankách spolu s priaznivejšími cenami nehnuteľností tak prilákali na pobočky bonitnejšie vyčkávajúce domácnosti a ceny nehnuteľností sa tak stabilizujú.

Výhľad

Kúpyschopnosť slovenského obyvateľstva je stále slabá a ponuka bytov ubúda len pomaly, očakávame preto aj v nasledujúcich štvrťrokoch stagnáciu, prípadne len minimálny nárast cien. Na trhu sa však stále nachádzajú aj luxusnejšie, dispozične či lokalitou menej atraktívne veľkometrážne projekty, ktoré sa aj s ohľadom na zlú kúpyschopnosť predávajú pomaly. V tejto kategórii sa tak ešte nachádza priestor na pokles ceny na trhu. Developerský biznis najbližších rokov bude sústredený najmä na štruktúru bytov na aké je Slovensko zvyknuté z minulosti. Na trhu tak budú pribúdať najmä cenovo dostupnejšie malometrážne 2 a 3- izbové byty. Aj nasledujúci rok by nemal výraznejšie pohnúť cenami nehnuteľností či už nahor alebo nadol. Priestor pre postupný, ale veľmi mierny rast cien sa však môže formovať najmä v bratislavskom regióne.

Zdroj: Dávid Dereník, Unicredit Bank na základe údajov NBS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *