Streda 12. decembra. Meniny má Otília

Ceny ropy ako na hojdačke

Čierne zlato minulý týždeň striedavo strácalo aj získavalo. V úvode týždňa sa pod rast cien ropy podpísali očakávania víťazstva Hillary Clintonovej v prezidentských voľbách. 

V utorok však už ropa strácala. Na trhoch totiž stále prevládajú obavy, či členovia OPEC nakoniec dospejú k finálnej podobe dohody o obmedzení či zmrazení produkcie ropy. Finálnu dohodu by mali členovia OPEC uzatvoriť koncom tohto mesiaca vo Viedni.

Predpokladáme, že ceny ropy budú dovtedy volatilné a podpisovať sa pod ne bude aktuálna dôvera či nedôvera investorov v uzavretie dohody. Najvýraznejšie straty zaznamenala ropa v piatok, a to až – 2,4 %. Za celý týždeň ropa Brent stratila takmer dve percentá zo svojej hodnoty.  

Cenu ropy Brent naďalej ovplyvňuje prebytok tejto komodity na trhu, a teda prevažujúca ponuka nad dopytom. Ropné veľmoci združené pod hlavičkou OPEC sa na konferencii v Alžírsku neformálne dohodli na obmedzení produkcie ropy s cieľom stabilizovať jej ceny. To vyhnalo ceny ropy smerom nahor. Aktuálne sú však ceny ropy pod tlakom obáv z toho, že členom OPEC sa nakoniec nepodarí podpísať finálnu dohodu o znížení produkcie.

Jana Glasová, analytička Poštovej banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *