Sobota 18. augusta. Meniny má Elena, Helena

Ceny ropy sa menia podľa nálad investorov

Čierne zlato sa uplynulý týždeň pohybovalo v červenom aj zelenom teritóriu. Hneď v úvode týždňa ceny ropy mierne vzrástli, pod čo sa podpísal ešte optimizmus vyvolaný dohodou OPEC o predlžení doby obmedzovania ťažby až do marca 2018. V nasledujúcich dňoch sa však už ropa prehupla do červeného teritória.

Mohli za to obavy z toho, že predlženie dohody nebude dostatočné na dosiahnutie rovnováhy na trhu. V krajinách, ktorých sa dohoda netýka, ako USA či Líbya, totiž ťažba neustále rastie. Vo štvrtok si ropa opäť pripísala zisk, keď medzi investormi na trhoch prevládol mierny optimizmus. V piatok už ale bolo všetko opäť inak.

Rope neprospel krok amerického prezidenta Trumpa, ktorý rozhodol o vystúpení USA z parížskej klimatickej dohody. To vyvoláva obavy, či USA nebudú ešte výraznejšie zvyšovať ťažbu bridlicovej ropy. Smerom nadol poslali ropu aj slová šéfa ruského ropného koncernu Rosnefť, ktorý vyhlásil, že dohoda o obmedzení ťažby nedokáže dlhodobo stabilizovať trh s ropou. Pokles ponuky ropy na trhu totiž podľa neho vykompenzuje rastúca ťažba v Spojených štátoch.

ropa-22-tyzden

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *