Piatok 05. júna. Meniny má Laura

Ceny ropy vzrástli najviac za 5 mesiacov

Investovanie 22.08.2016 | 10:32 0 Komentárov

Cena ropy WTI vzrástla za minulý týždeň až o desať percent, čo je najväčšie zvýšenie za posledných päť mesiacov. Stoja za tým najmä dohady o možno obmedzení produkcie OPECu.

Rast v poslednom období podporili najmä očakávania trhov, že producenti z (OPEC) a krajín mimo ropného kartelu by mohli na budúci mesiac prijať kroky na zvýšenie cien. Trhy dúfajú, že dôjde k zmrazeniu ťažby.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v septembri sa v piatok dostala až na 48,75 USD/barel, čo bola najvyššia hodnota od 5. júla. Za celý týždeň sa cena WTI zvýšila o deväť percent, v tomto prípade ide o najvýraznejšie tempo rastu od začiatku marca.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s októbrovým kontraktom za celý týždeň za celý týždeň vzrástla o osem percent, pričom rast zaznamenala už tretí týždeň po sebe.

Analytici však upozorňujú, že prudký rast v poslednom období nie je potvrdený fundamentmi na ropnom trhu. Dopyt po rope je totiž naďalej nedostatočný, dopyt po benzíne v celosvetovom meradle klesol a očakáva sa, že dovoz ropy do Číny v 2. polroku zaznamená pokles.

Zdroj: TASR, Reuters

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *