Utorok 10. decembra. Meniny má Radúz

Ceny v priemysle klesli o 0,2%

Ceny priemyselných výrobcov pre domáci trh klesli v novembri oproti októbru o 0,2%. Podľa Štatistického úradu sa tak udialo vplyvom zníženia cien produktov priemyselnej výroby o 1,7%. Ceny nerastných surovín vzrástli o 3,2%, elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody o 1,5%.

V priemyselnej výrobe najviac klesli ceny koksu a rafinérskych ropných produktov o 16,6 %. Nižšie boli aj ceny chemikálií, chemických výrobkov a chemických vlákien o 3,1 %, základných kovov a kovových výrobkov o 1,8 %, ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 0,7 %, potravinárskych výrobkov, nápojov a tabaku o 0,5 %, výrobkov z gumy a plastov o 0,4 %, textílií a textilných výrobkov o 0,3 %, elektrických a optických zariadení o 0,2 %, celulózy, papiera a výrobkov z papiera o 0,1 %.

Zvýšili sa ceny kože a kožených výrobkov o 0,7 %, dreva a výrobkov z dreva o 0,5 %, strojov a zariadení inde neklasifikovaných o 0,2 % a výrobkov inde neklasifikovaných o 0,1 %. Nezmenené zostali ceny dopravných prostriedkov.

V porovnaní s novembrom 2007 vzrástli ceny priemyselných výrobcov pre tuzemskýtrh o 6,7 %. Vývoj ovplyvnil rast cien nerastných surovín o 29,1 %, elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody o 16,4 % a pokles cien produktov priemyselnej výroby o 0,9 %.

V priemere od začiatku roka oproti rovnakému obdobiu minulého roka vzrástli ceny produktov priemyselných výrobcov pre tuzemsko 6,1 % pri vyšších cenách nerastných surovín o 15,2 %, elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody o 11 % a produktov priemyselnej výroby o 2,3 %.

Ceny priemyselných výrobcov pre export klesli v novembri oproti októbru o 4,2 %, z toho ceny nerastných surovín o 8,3 % a produktov priemyselnej výroby o 4,3 %. Ceny elektrickej energie, plynu, pary teplej vody zostali nezmenené.

V priemyselnej výrobe sa znížili hlavne ceny koksu a rafinérskych ropných produktov o 27,6 %, chemikálií, chemických výrobkov a chemických vlákien o 7,8 %, základných kovov a kovových výrobkov o 5,1 %, celulózy, papiera a výrobkov z papiera o 0,5 %. Vzrástli ceny dopravných prostriedkov o 0,4 %, elektrických a optických zariadení o 0,1 %. Na nezmenenej úrovni boli ceny strojov a zariadení inde neklasifikovaných.

Medziročne klesli exportné ceny o 5,7 %, z toho ceny ceny elektrickej energie, plynu, pary teplej vody o 22,1 % a produktov priemyselnej výroby o 5,2 %. Ceny nerastných surovín vzrástli o 1,2 %.

V priemyselnej výrobe klesli ceny koksu a rafinérskych ropných produktov o 22,1 %, dopravných prostriedkov o 7,7 %, elektrických a optických zariadení o 7 %, celulózy, papiera a výrobkov z papiera o 6,7 %, strojov a zariadení inde neklasifikovaných o 0,6 %. Vzrástli ceny výrobkov inde neklasifikovaných o 1,9 %, potravinárskych výrobkov, nápojov a tabaku o 1,7 %, základných kovov a kovových výrobkov o 1,4 %.

V priemere od začiatku roka sa zvýšili exportné ceny priemyselných výrobcov o 1 % (ceny elektrickej energie, plynu, pary teplej vody o 43,8 %, nerastných surovín o 12,8 % a produktov priemyselnej výroby o 0,2 %).

zdroj: ŠÚ SR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *