Nedeľa 27. septembra. Meniny má Cyprián

Ceny v slovenských obchodoch v marci poklesli o 0,5 %

Ceny v našich obchodoch v marci tohto roka klesli podľa národného CPI indexu aj harmonizovaného HICP indexu o – 0,5 %. Pokles cien tovarov a služieb v našich obchodoch sa teda opäť mierne prehĺbil, keďže vo februári ceny klesli o – 0,4 % resp. o – 0,3 %.

Údaje uplynulý týždeň zverejnil Štatistický úrad SR [ŠÚ SR]. Medzimesačne, teda v porovnaní s februárom 2016, sa ale ceny nezmenili.

Marcový pokles cien bol zapríčinený hlavne medziročne nižšími cenami v doprave o – 3,9 %, resp. – 3,8 %, a to vďaka pretrvávajúcej lacnej rope. Medzimesačne ale už boli ceny v doprave vyššie o 0,5 %, keďže ropa za posledný mesiac zdražela.

Okrem dopravy výrazne zlacneli aj potraviny a nealko nápoje, a to medziročne o – 2,2 % podľa CPI a – 2,1 % podľa HICP. Vývoj cien potravín bol ovplyvnený jednak nižšími cenami komodít a taktiež plným prenosom nižšej DPH na vybrané potraviny od začiatku tohto roka.

Pokles o – 1,3 % zaznamenali aj ceny bývania a energií, a to kvôli nižším cenám elektriny a plynu. Ceny alkoholu a tabaku sa v marci taktiež mierne znížili, čo znamená, že vyššia spotrebná daň z tabakových výrobkov sa ešte nepremietla do vyšších cien v obchodoch. V marci najvýraznejšie zdraželi služby v hoteloch a reštauráciách o 2,4 % a v oblasti rekreácii a kultúry o 2,0 %. 

Z doterajšieho vývoja spotrebiteľských cien vyplýva, že priaznivá situácia na trhu práce, klesajúca nezamestnanosť a rastúce mzdy zatiaľ nevytvárajú silný tlak na rast cien.

Predovšetkým ceny služieb rastú len veľmi pomaly. Navyše je cenový rast stále brzdený predovšetkým pretrvávajúcimi efektmi lacnej ropy, ktorá je medziročne stále lacnejšia približne tretinu, a taktiež nižšími cenami energií a nižšou DPH na vybrané potraviny. 

Zdroj: Poštová banka  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial