Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Ceny výrobcov naďalej ožívajú

Medziročný prepad cien výrobcov sa v júni podľa údajov Štatistického úradu SR opäť výraznejšie spomalil (z -3,1% v máji na -1,9% v júni). Okrem nízkej porovnávacej bázy z minulého roka ich nahor ťahajú aj rastúce ceny ropy a energií, ale aj pomaly sa prebúdzajúci dopyt.

V posledných 3 mesiacoch ceny v priemysle rástli v priemere o 0,4% medzimesačne. Kľúčové ceny odzrkadľujúce stav priemyslu (ceny v priemyselnej výrobe bez cien ropných produktov a potravín – prepočet UniCredit Bank) sa pomaly začínajú prebúdzať. V posledných 3 mesiacoch tak „jadrové“ ceny výrobcov vzrástli o 0,4% (na sezónne očistenej báze). K tomuto nárastu dopomohol najmä rastúci jún o 0,8% pričom najvyšší tlak na ceny zaznamenal papierenský a drevársky priemysel spolu s hutníctvom a mierny tlak tak sprostredkovane pocítili ceny výrobcov v automobilovom priemysle.

Exportné ceny, už definitívne odrazené od dna, v posledných 3 mesiacoch zaznamenali relatívne dynamicky priemerný medzimesačný rast – o 1,2% (po sezónnom očistení). 

Výhľad

Postupne rastúci dopyt už oživuje ceny výrobcov a predpokladáme, že k veľmi pozvoľnému nárastu tu bude dochádzať aj v nasledujúcich mesiacoch. Naďalej však predpokladáme, že ceny výrobcov ostanú pod úrovňou predchádzajúceho roka pravdepodobne počas celého tohto roka.

Zdroj: Dávid Dereník, UniCredit Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *