Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Česi patria medzi šetrné národy v Európe

Česi sú šetrnejší ako priemer Európy, no so svojimi úsporami sú menej spokojní. Najviac Čechov šetrí kvôli vytváraniu finančnej rezervy.

Viac ako tri štvrtiny Čechov sporí, zatiaľ čo európsky priemer je 68 percent. Česi sú tak za obyvateľmi Poľska, Francúzska a Rakúska najšetrnejšie v Európe. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu ING, ktorý dlhodobo sleduje finančné správanie obyvateľov.

Najčastejšími dôvodmi sporenia sú u Čechov podobné ako u ostatných európskych krajín. Viac ako polovica ľudí sporí kvôli vytváranie finančnej rezervy. Ďalšími motívmi sú bývanie, dovolenka a deti. Tri mesiace bez príjmov by pritom zvládlo z úspor financovať 61 percent Čechov, celoeurópsky priemer je 55 percent.

Hoci Česi patria k najsporivejším európskym národom, čo dokazuje aj vysoký pomer domácností, ktoré by dokázali prežiť so svojou finančnou rezervou aspoň tri mesiace, ich spokojnosť s úsporami je jedna z najnižších. S výškou svojich úspor je podľa prieskumu spokojných len 41 percent tých, ktorí majú vytvorenú trojmesačnej finančnú rezervu.

Celkovo je s výškou úspor v európskom porovnaní spokojných 22 percent Čechov. Naopak medzi spokojných patrí obyvatelia Luxemburska, Holandska a Rakúska, kde vyššie finančné rezervy vyhovuje približne 40 percentám obyvateľov. Naopak najviac nespokojní sú v Poľsku, Rumunsku a Taliansku.

Kvôli problémom európskej ekonomiky ďalej v prieskume deklarovalo zhoršenie svojich financií 41 percent Európanov. V Česku je to tretina ľudí. Len sedem percent Čechov potom uviedlo, že sa ich finančná situácia zlepšila.

Medzinárodný prieskum ING je štúdiou na tému sporenia a výdavkov, ktorú v novembri 2013 uskutočnila spoločnosť TNS Nipo v 13 európskych krajinách na reprezentatívnej vzorke 12.600 obyvateľov. Slovensko prieskum nezahŕňal.

Zdroj: ING

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *