Stvrtok 19. júla. Meniny má Dušana

Česi potvrdili svoj odmietavý postoj k euru

EURO Peter Apolen 12.05.2014 | 11:11 0 Komentárov

Obyvatelia Českej republiky sa vyslovili v prieskume proti zavedeniu eur. Proti ich bolo až 76 percent. Majú opačný názor ako podniky, u ktorých sa v nedávnom prieskume vyslovil rovnaký podiel za euro. Z demografie priaznivcov a odporcov možno dedukovať dôvod. Je ním politika.

Údaje vyplývajú z prieskumu českého Centra pre výskum a vývoj verejnej mienky. Proti prijatiu eura sa striktne vyjadrilo 47 % z 1027 oslovených. Ako odpoveď na otázku: Súhlasíte alebo nesúhlasíte s tým, aby bolo za menu ČR prijaté euro? uviedlo ďalších 29 % „skôr nie“. Za sa jednoznačne vyslovili len 4 % opýtaných. Váhavý súhlas „skôr áno“ uviedlo 15 % ľudí.

Za prijatie eura sa vyslovili najmä mladí a ľudia v finančne lepšej pozícii a vysokoškoláci. Proti sú starší ľudia, chudobnejší aj tí, ktorí sa označili za priaznivcov KSČM. Je teda pravdepodobné, že odmietavý postoj väčšiny obyvateľov je spôsobený vyhláseniami politickej reprezentácie, ktorá je dlhodobo proti euru. Na čele s europesimistom a bývalým Prezidentom ČR Václavom Klasoum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *