Stvrtok 24. mája. Meniny má Ela

Česi si z opatrnosti nechávajú veľkú časť úspor na bežných účtoch

BankyInvestície 18.04.2017 | 10:10 0 Komentárov

Občania Českej republiky majú na bežných účtov v bankách ku koncu januára tohto roka uložený viac než jeden bilión korún (37,45 miliardy eur). Majú totiž negatívne skúsenosti s tunelovaním bánk v 90. rokoch a s privatizačnými fondami, čo umocňuje ich opatrnosť pri nakladaní s úsporami.

Suma vkladov na bežných účtoch je takmer o 250 miliárd korún vyššia než pred dvomi rokmi. Na bežných účtoch majú Česi dvakrát viac peňazí, než na zostávajúcich typoch netermínovaných vkladov vrátane sporiacich účtov. Úročenie bežných účtov je pritom minimálne. Informoval o tom server Bankovnipoplatky.com s odkazom na údaje Českej národnej banky.

Priemerný úrok na bežných účtoch je dlhodobo výrazne nižšie než na sporiacich účtoch a v súčasnosti sa pohybuje len tesne nad nulou. Na väčšine bežných účtov sa dnes úspory ľuďom neúročia takmer nijako.

Podľa analytika spoločnosti Cyrrus Lukáša Kovandu to poukazuje na nadmernú opatrnosť Čechov pri nakladaní s vlastnými peniazmi. „Pre podstatnú časť Čechov je jednoducho ‚lepší vrabec v hrsti než holub na streche‘, napriek tomu, že im vrabec v rukách bez úžitku chradne.

Skúsenosť s tunelovaním bánk a privatizačných fondov v 90. rokoch alebo prepady búrz v súvislosti s nedávnou svetovou finančnou krízou opatrnosť ľudí umocňujú. Ľudia tak nechávajú bankám aj úroky, ktoré by inak získali prevedením svojich peňazí do iných foriem sporenia, či investovania, napríkad do podielových fondov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *