Piatok 19. apríla. Meniny má Jela

Česká burza rástla vlani najrýchlejšie od roku 2009

Investície 03.01.2018 | 12:48 0 Komentárov

České akcie obchodované na pražskej burze posilnili vlani o viac ako 17 percent. Rast by mal podľa analytikov pokračovať aj tento rok, aj keď pravdepodobne nie až takým tempom. Podľa analytikov, ktorých oslovila ČTK, by mali tento rok posilňovať najmä akcie finančných spoločností.

Analytik BH Securities Martin Vlček si myslí, že najdôležitejšie pozitívne faktory, ktoré ťahali index PX vlani tak silno nahor, budú pretrvávať aj tento rok. České akcie totiž zostávajú podľa neho voči svetu stále relatívne lacné. Zisky investorov by mohli podľa neho tento rok dosiahnuť rádovo desať percent vrátane dividend.

„Tento rok bude na pražskej burze tiež priaznivý, hoci už nie toľko ako vlani, kedy si trh polepšil najvýraznejšie od roku 2009, “ uviedol pre ČTK analytik spoločnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Dariť sa podľa neho bude najmä finančným titulom, ktoré budú ťažiť z prostredia rastúcich úrokových sadzieb.

Napriek pozitívnemu vývoju jednotlivé tituly z hlavného parketu pražskej burzy postupne odchádzajú. Podiel voľne obchodovaných cenných papierov je malý a likvidita nízka. „S trochou irónie môžeme povedať, posledný zhasnite,“ konštatuje M. Vlček.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *