Pondelok 25. marca. Meniny má Marián

Česká ekonomika pridala vlani výrazne do kroku

Makroekonomika 03.04.2018 | 17:02 0 Komentárov

Česká ekonomika rástla vlani o vysokého 4,6 percenta. Ide o podstatné zrýchlenie rastu z roku 2016 – o 2,5 percenta.

Zásluhu na tom mal najmä posledný kvartál minulého roka, keď české HDP medziročne podskočilo o 5,5 percenta. Výsledky aktuálne zverejnil Český štatistický úrad.

Česká ekonomika rástla už štvrtý rok po sebe. Rast bol v závere roka podporený predovšetkým domácim dopytom. Spotreba domácností vzrástla medziročne o 4,6 percenta, teda najviac od roku 2007 a investičné výdavky firiem smerovali najmä do strojného vybavenia.

Pri celoročnom raste bol hlavným faktorom zahraničný dopyt. Tak česká, ako aj slovenská, ekonomika, rastú na základe stabilného rastu dopytu v krajinách hlavných obchodných partnerov. „Darilo sa vyvážať autá, elektrické zariadenia a chemické produkty,“ povedal riaditeľ odboru národných účtov České štatistického úradu Vladimír Kermiet.

Medziročný rast HDP na začiatku minulého roka predstavoval tri percentá, v druhom štvrťroku to bolo 4,6 percenta a v treťom štvrťroku podľa revidovaných údajov 5,1 percenta.

Aj česká ekonomika, podobne ako slovenská, trpí prehrievaním sa. Vidno to najmä na pracovnom trhu, ale aj na trhu s úvermi. Analytici preto očakávajú, že česká ekonomika v dôsledku vyčerpania existujúcich kapacít tento rok mierne zvoľní svoje tempo rastu. Očakávania tohto ročného rastu preto začínajú číslovkou tri. Hovorí sa aj o vrchole hospodárskeho cyklu. Kulminovať by mala spotreba domácností a investície.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *