Pondelok 17. júna. Meniny má Adolf

Česká ekonomika sa prehrieva, tvrdí ČNB

Makroekonomika 21.05.2018 | 17:14 0 Komentárov

Vysoký predstaviteľ Českej národnej banky vyzýva k skorému zvýšenie sadzieb. Dôvodom je prehrievanie českej ekonomiky.

„Česká ekonomika sa prehrieva, a preto nastal čas na sprísnenie menovej politiky zvýšením úrokových sadzieb,“ uviedol viceguvernér ČNB Mojmír Hampl v rozhovore pre český časopis Týden.

Očakáva sa, že ďalšie zvýšenie sadzieb príde pred koncom tohto roka.

Základná úroková sadzba ČNB, od ktorej sa odvíja aj úročenie komerčných úverov, stúpla vo februári o 0,25 percentuálneho bodu na hodnotu 0,75 percenta. Ku koncu roka by sa mohla dostať až na 1,25 percenta.

Česko tak predbehlo eurozónu, ktorá je zatiaľ stále v móde extrémne uvoľnenej monetárnej politiky. Zrejmé známky prehrievanie pritom môžeme vidieť aj na Slovensku. Ide o napätý trh práce, ktorý naráža na bariéry nedostupnosti pracovných síl výsledkom čoho je rast miezd. Ale aj o úverový trh, ktorý rastie vysokým tempom. Známkou prehrievania je aj strmý nárast inflácie, ktorá v apríli v SR vyskočila na 2,9 percenta, čo je najviac od roku 2012.

„Existujú dva pohľady. Ten prvý hovorí: Počkajme a uvidíme. Druhý pohľad nám však ponúka obrázok prehrievajúcej sa ekonomiky, vidíme nedostatok pracovnej sily a cítime, že to kúrenie kúri už príliš a že je možno ten správny okamih siahnuť na kohútik a trochu ho stlmiť. Ja patrím do toho druhého tábora,“ povedal M. Hampl.

Povedal ďalej, že sa objavujú známky útlmu nemeckých objednávok pre českých exportérov, aj keď „z hľadiska domácej ekonomiky ako celku ešte stále vidíme, že sa nič dramatické nedeje“. Signály ochladzovania podľa neho môžu ukazovať, že sa ekonomika len vracia z výnimočne svižného rastu k bežnejšiemu tempu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *