Stvrtok 19. júla. Meniny má Dušana

Česká koruna je najsilnejšia od ukončenia intervencií

EUROMakroekonomika 05.06.2017 | 09:44 0 Komentárov

Česká koruna sa minulý piatok dostala nad hodnotu 26,3 za euro, čo bola najsilnejšia úroveň od konca intervencií pred dvoma mesiacmi. Oproti viac ako tri roky umelo udržiavanému kurzu je to nárast o 2,5 percenta. Kurz tak rastie len veľmi pozvoľne a potvrdzuje sa, že nedôjde k skokovému posilneniu. 

Uplynuli už takmer dva mesiace od konca intervencií Českej národnej banky na slabú korunu. Tá zatiaľ posilnila len o 2,5 percenta. Výraznejšiemu pohybu nahor bráni vyberanie ziskov špekulantmi. 

K ďalšiemu rastu by jej mohlo pomôcť zvyšovanie úrokových sadzieb v ČR. Priaznivé sú ale aj makroekonomické výsledky krajiny, čo tiež posúva korunu vyššie. Rastie HDP ako i inflácia.

Nárast kurzu českej meny však s napätím očakávajú špekulanti, ktorí nakúpili korunu tesne pred ukončením intervencií s vidinou zhodnotenia po ich uvoľnení. Tí dnes predajom svojich pozíciu na českej mene udržiavajú jej kurz na súčasných úrovniach a bránia vyššiemu rastu.

ČNB udržiavala českú menu oslabenú od novembra 2013. Jej cieľová úroveň bola stanovená na 27 CZK/EUR. Cieľom bolo pomôcť exportu českej produkcie do zahraničia, ako i naštartovanie inflácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *