Pondelok 18. novembra. Meniny má Eugen

Česká národná banka nemení úrokové sadzby

Banková rada ČNB sa na svojom štvrtkovom rokovaní rozhodla ponechať úrokové sadzby na doterajšej úrovni. Nereagovala tak na údaje naznačujúce oživovanie trhu a nárast inflácie. Ponechanie sadzieb trh očakával. Dvojtýždňová repo sadzba zostala na úrovni 0,05 percenta už trinásty mesiac po sebe. Diskontná sadzba zostáva na úrovni 0,05 percenta a lombardná sadzba na 0,25 percenta.

Banka tiež nemení svoje devízové ciele. Plánuje udržiavať kurz koruny k euru na úrovni 27. Pomocou intervencií na devízovom trhu teda bude sledovať, aby kurz nepoklesol pod túto hranicu, no opačný pohyb banka brániť nebude. Cieľom je nechať korunu slabú, čím sa má posilniť domáci priemysel a export.

ČNB bude pokračovať v menových intervenciách najmenej do druhého štvrťroku budúceho roka, možno termín ešte predĺži. S oslabovaním koruny začala minulý rok v novembri s cieľom zabrániť deflácii. Tá hrozí najmä pre pokles cien potravín v zahraničí ale i pre vývoj domácich regulovaných cien. „Pre najbližšie mesiace je možné očakávať medziročnú infláciu blízko nuly s tím, že nie sú vylúčené ani jej ľahko záporné hodnoty,“ upozornil guvernér ČNB Miroslav Singer. 

Aj tak však rada počíta s tým, že na budúci rok sa inflácia dostane k blízkosti dvojpercentného inflačného cieľa ČNB.

„Nami prognózovaný vývoj dát by síce umožnil skoršie utiahnutie menovej politiky, ale je pravdepodobné, že ČNB bude podhodnotenú hodnotu koruny držať čo najdlhšie. V čase, kedy sa však inflácia bude nachádzať na inflačnom cieli, môže tento prístup vyvolať špekulácie na posilnenie meny,“ upozornil pre ČTK analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Opustenie režimu devízových intervencií tak podľa neho nebude triviálne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *