Utorok 10. decembra. Meniny má Radúz

Česká národná banka neuvažuje o zavedení záporných sadzieb

Banková rada Českej národnej banky zastáva názor, že záporné sadzby nie sú vhodným nástrojom na priame ovplyvňovanie inflácie. Uvádza to záznam z jej rokovania vo štvrtok 31. marca. 

Zároveň ale v diskusii opakovane zaznelo, že záporné sadzby môžu predstavovať užitočný nástroj proti tlakom na posilnenie koruny kvôli rozdielnym úrokovým sadzbám v SR a eurozóne.

„Bolo však povedané, že podobné tlaky zatiaľ nie sú pozorované a že ani pri ich prípadnej realizácii nebudú záporné sadzby aplikované automaticky,“ uvádza záznam.

V diskusii bolo opakovane spomenuté, že situácia dlhodobo nízkych úrokových sadzieb a potenciálne zavedenie záporných sadzieb vytvára výzvy pre finančnú stabilitu a že rozhodovanie o otázkach finančnej stability nie je možné oddeliť od otázok menovej politiky.

Ďalej však počas diskusie zaznel tiež názor, že prípadné mierne zníženie marží bánk v súvislosti s potenciálnym zavedením záporných sadzieb by nepredstavovalo výraznejšie problém pre finančnú stabilitu.

Banková rada sa zhodla, že centrálna banka nemá žiadne obmedzenia ohľadom objemu držaných devízových rezerv.

Banková rada Českej národnej banky sa rozhodla pokračovať v režime devízových intervencií s cieľom udržať kurz koruny blízko hodnoty 27 Kč / EUR. Zároveň ponechala úrokové sadzby na historických minimách.

Rada zároveň uviedla, že ako pravdepodobné vidí ukončenie režimu devízových intervencií „bližšie polovici roka 2017“. Rada tak spresnila možný koniec intervenčného režimu, keď tento rok na začiatku februára hovorila o prvej polovici roka 2017.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *