Stvrtok 24. január. Meniny má Timotej

Česká priemerná mzda sa vďaka silnejšej korune o niečo vzdialila slovenskej

EURO 23.04.2018 | 16:00 0 Komentárov

Aj vďaka minuloročnému posilneniu českej koruny poskočila mzda v Česku za minulý rok o 170 eur nad úroveň priemernej mzdy na Slovensku.

Česká koruna sa s priemernou hodnotou 25,3188 koruny za euro (k 19. 4. 2018) drží na najnižšej mesačnej úrovni od konca menových intervencií ČNB, teda od apríla minulého roku. Pri prepočte na eurá tak podľa jednotného kurzu pre rok 2017 dosiahla priemerná mzda v Česku 1 122 eur, zatiaľ čo na Slovensku to bolo 954 eur. Rozdiel predstavuje takmer 170 eur. Postupné posilňovanie koruny od minuloročnej jari má zreteľný vplyv aj pri porovnaní vývoja ukazovateľov životnej úrovne medzi Českom a krajinami eurozóny.

“Naplnenie predikcie ČNB, že sa na budúci rok kurz koruny k euru bude blížiť k 24,50, by mohlo pri inak nezmenených očakávaniach priniesť ďalšiu akceleráciu zbližovania životnej úrovne so západnou Európou. V rámci východnej Európy by sa Česko udržalo medzi štátmi s najvyššou úrovňou,“ komentoval ďalší možný vývoj hlavní analytik eTrader Tomáš Krejčí.

Priemerná nominálna mzda v Česku vlani vzrástla o sedem percent na 29 504 Kč. Reálna mzda, ktorá je očistená o zmenu spotrebiteľských cien, medziročne vzrástla o 4,4 percenta. Tomuto rastu výrazne pomohlo ukončenie kurzového záväzku ČNB. V grafe nižšie možno vidieť výrazný nárast reálnych miezd medzi prvým a druhým kvartálom 2017, kedy práve došlo k ukončeniu kurzového záväzku.

Na Slovensku je trend rastúcej ekonomiky tiež badateľný. Medziročný rast HDP vlani prebehol ten v ČR o 0,1 percentuálneho bodu, keď dosiahol 4,7 percenta. Mzdy na Slovensku rástli reálne o 3,3 percenta. Medziročný prírastok nominálnych miezd predstavoval 4,6 percenta.

euro/koruna

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *