Utorok 24. novembra. Meniny má Emília

České firmy húfne hľadajú ľudí v Rumunsku a Bulharsku

České firmy stále viac hľadajú pracovnú silu v zahraničí. Aktuálne sú v kurze najmä Bulhari a Rumuni. Dôvodom nie sú nižšie mzdové náklady, ale hlavne nedostatok vhodných domácich zamestnancov. 

Pracovná sila zo Slovenska už stráca cenovú konkurenčnú výhodu a príchodu Ukrajincov zas brzdí byrokracia. „V Česku dnes pracuje viac cudzincov ako pred pár rokmi, keď na trhu panovala hospodárska kríza. Od tej doby sa tiež zmenila skladba národností. Hlavné náborové aktivity českých firiem sú teraz v Rumunsku a Bulharsku. Obe krajiny sú členmi EÚ a celý proces s ich zamestnaním v tuzemsku je jednoduchší než u iných krajín, “ uviedol pre ČTK riaditeľ personálno-poradenskej spoločnosti McROY Czech Tomáš Šurka.

Firmy sa obracia do krajín, kde sú nižšie platy. Slováci však už môžu nájsť doma lepšie platy ako v ČR, a začínajú sa preto presúvať naspäť. Záujem českých firiem sa preto presúva práve do Rumunska, Bulharska a čiastočne Poľska. České firmy robia nábory tiež na Ukrajine, ale tam je veľa administratívnych bariér a proces je prácny a nákladný.

Najviac sa o nábor cudzincov zaujímajú výrobné firmy a firmy z oblasti zdieľaných podnikových služieb, uviedla marketingová riaditeľka Grafton Recruitment Jitka Součková. V prípade kvalifikovaných technických či IT pozícií firmy naberajú hojne aj občanov Ruska a Ukrajiny, a to vďaka ich perfektnému technickému vzdelaniu.

Firmy dnes majú doma problém nájsť pracovníkov na nekvalifikované pozície za mzdy v rozmedzí od 17.000 do 24.000 Kč v hrubom. Obsadzujú ich preto zahraničnou pracovnou silou,“ doplnil Šurka.

Zdroj: ČTK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial