Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

České inštitúcie sa opäť vyjadrili proti prijatiu eura

EUROMakroekonomika 12.12.2018 | 15:43 0 Komentárov

Ministerstvo financií ČR a Česká národná banka opäť odporučili vláde zatiaľ nestanovovať cieľový dátum prijatia eura.

Vyplýva to z každoročného materiálu ministerstva a národnej banky o vyhodnotení plnenia maastrichtských konvergenčných kritérií a stupňa ekonomickej konvergencie ČR s eurozónou. Dokument už schválila aj česká vláda. Tá, po vedením Andreja Babiša (ANO), už aj vo svojom programovom vyhlásení uviedla, že sa nebude snažiť o vstup do eurozóny.

Ministerka financií Alena Schillerová uviedla, že dôvodom je obava zo „znehodnotenia úspor našich občanov“. Dodala, že pravidlá eurozóny sa navyše v poslednej dobe „podstatne zmenili a je ťažké odhadovať, aké záväzky by na ČR po jej vstupe dopadli.“

Ministerstvo financií a ČNB v spoločnej tlačovej správe uviedli, že pripravenosť Českej republiky na prijatie eura sa oproti predchádzajúcim rokom zlepšila, aj keď pretrvávajú niektoré nedostatky. Za hlavnú prekážku považujú nedokončený proces skutočnej ekonomickej konvergencie, teda približovania ČR k úrovni EÚ. Ide teda ekonomické ukazovatele ako HDP na obyvateľa, alebo výšku miezd.

„Konvergencia sa síce v posledných rokoch obnovila, odstup u väčšiny kľúčových ukazovateľov, najmä cenovej a mzdovej úrovne, však zostáva značný. Naďalej pretrvávajú aj výrazné rozdiely voči eurozóne v štruktúre českého hospodárstva. Vzhľadom na starnutie populácie nie je celkom doriešený problém dlhodobej udržateľnosti verejných financií,“ uviedlo ministerstvo financií.

Prekážkou prijatia eura je podľa úradu tiež nesúlad medzi finančnými cyklami ČR a eurozóny. Česko totiž už značne pokročilo v utesňovaní monetárnej politiky, kým tá európska je ešte veľmi uvoľnená. Sadzby ECB sú ešte stále nulové.

„Česká ekonomika by prijatím eura získala stabilnejšiu, menej zraniteľnú a menej kolísavú menu. Podnikovej sfére by odpadla podstatná časť nákladov spojených so zabezpečením sa proti kurzovému riziku,“ uviedol hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda.

„Na druhej strane by však česká ekonomika ťaživo pocítila dlhodobý náklad v podobe straty vlastnej nezávislej menovej politiky a tiež by prišla o možnosť doháňať ekonomicky vyspelejšie štáty prostredníctvom postupného spevňovania koruny,“ dodal.

Podľa priebežných prieskumov ale medzi českou verejnosťou prevažuje odmietavý prestoj k prijatiu eura. Napríklad v aprílovom prieskume Centra pre výskum verejnej mienky podporila prijatie európskej meny len pätina občanov, 73 percent ho odmietlo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial