Streda 21. augusta. Meniny má Jana

Českí bankári budú môcť bonzovať Českej národnej banke

Banky Peter Apolen 28.01.2014 | 13:03 0 Komentárov

Česká vláda schválila návrh zákona, ktorý vytvorí špeciálny komunikačný kanál medzi komerčnými bankami a Českou národnou bankou. Prostredníctvom neho budú môcť zamestnanci bánk oznamovať rôzne porušenia zákona, najmä korupciu. 

V rámci novely, ktorú minulý týždeň schválila vláda, sa vo finančných inštitúciách povinne zavádza nový mechanizmus ochrany oznamovateľov nekalých praktík.

Na základe ustanovení budú môcť bankári interne hlásiť porušenie zákonov prostredníctvom nezávislého a samostatného komunikačného kanála, ktorý musia banky zriadiť. Na všetko bude dohliadať Česká národná banka (ČNB). „Pre zabezpečenie efektívneho fungovania tohto mechanizmu je navyše v zákone zakotvené splnomocnenia pre ČNB vydať vyhlášku, ktorá vymedzí konkrétne požiadavky, ktoré sú kladené na banky pri zabezpečenie tejto povinnosti,“ oznamuje dôvodová správa zákona.

„Whistleblowingu bude povinnou súčasťou riadiaceho a kontrolného systému v dotknutých bánk, sporiteľní a úverových družstiev a obchodníkov s cennými papiermi, “ vymenováva hovorca ČNB Tomáš Zimmermann.

Väčšina veľkých hráčov na trhu už nejaký systém oznamovania nekalosti má. Jaroslav Jakš z útvaru Prevencie prania peňazí a podvodov ČSOB hovorí: „Nie je to pre nás významná zmena. Využívame systém oznamovania neetické, trestnej a podvodné činnosť už niekoľko rokov. Tento proces umožňuje zamestnancom podať oznámenie bez obáv z odhalenia prostredníctvom diskrétneho kanála.“

Teraz záleží, ako rýchlo zákon vychádzajúci z európskej smernice schváli parlament. S prechodnou dobou pre spúšťanie ochrany whistleblower sa nepočíta. „Požiadavky na whistleblowing budú platiť odo dňa účinnosti daného zákona,“ dodáva Zimmermann.

Informáciu priniesol denník E15.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *