Utorok 24. novembra. Meniny má Emília

Českí politici chcú občanov viac informovať o eure

EURO Peter Apolen 01.06.2015 | 11:18 0 Komentárov

V nedeľu 31. mája sa stretol český prezident Miloš Zeman, s premiérom krajiny Bohuslavom Sobotkom, ministrom financií, a zástupcami Českej národnej banky k téme prijatia eura. Schôdzka trvala štyri hodiny a záverom, ktorý prezentovali vládny predstavitelia bola budúca snaha o väčšie informovanie verejnosti o prínosoch ale i rizikách eura.

Minister financií Andrej Babiš povedal, že dnešná úroveň znalostí verejnosti je slabá a názory sú veľmi polarizované, buď silne proti, alebo za. Jedným z jeho návrhov je referendum o prijatí eura. S tým však nesúhlasí predseda vláda B. Sobotka, ktorý pripomenul, že ČR sa k prijatiu spoločnej meny zaviazala vstupom do Európskej únie. Voliči by teda mohli hlasovať len o termíne vstupu. Súčasná vláda však nemá stanovenie termínu prijatia eura v koaličnej zmluve. Vláda preto podľa B. Sobotku nebude termín prijatia eura v tomto volebnom období navrhovať. 

Premiér a minister financií sa zhodli na tom, že je treba verejnosti viac vysvetľovať prínosy aj rizikách vstupu krajiny do eurozóny. „Doterajšia verejná debata je v našej krajine slabá, málo odborná a veľmi polarizovaná na priaznivcov a odporcov európskej integrácie ako takej,“ uviedol premiér. Podobne sa vyjadril aj A. Babiš, keď povedal, „verejnosť nie je dostatočne informovaná o pozitívach a negatívach vstupu do eurozóny“. Podľa neho je téma prijatia eura v Česku skôr politický ako ekonomický problém.

Na Českú národnú banku sa stretnutia zúčastnil jej guvernér Miroslav Singer a člen bankovej rady Jiří Rusnok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial