Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Česko rastie najrýchlejšie v EÚ

Hrubý domáci produkt Českej republiky rástol v druhom kvartáli tohto roka o 4,4 percent. Je to najviac od roku 2007 a zároveň najviac v únii. Potvrdil to Český štatistický úrad. 

Naposledy rástla tak vysoko česká ekonomika v druhom štvrťroku 2007, kedy sa HDP zvýšilo o 5,3 percenta. Tento rok rástla väčšina ekonomických odvetví. Spracovateľský priemysel stúpol medziročne o sedem percent a stavebníctvo o 3,1 percenta. Výraznejším tempom rástli aj všetky odvetvia služieb. Obchod, doprava a ubytovanie zaznamenali oproti vlaňajšku rast o 2,8 percenta, informačné a komunikačné činnosti o 4,4 percenta a profesijné, vedecké, technické a administratívne činnosti o 5,9 percenta.

„Štvrťročný rast HDP bol z jednej tretiny ťahaný spotrebou domácností a z dvoch tretín investičnými aktivitami,“ uviedol štatistický úrad. sotreba domácností stúpla oproti vlaňajšku o 3,1 percenta a medzikvartálne o 0,7 percenta.

Investície podľa štatistikov výrazne vzrástli, keď tvorba fixného kapitálu stúpla oproti vlaňajšku o 5,9 percenta. Na medziročnom raste sa podieľali najmä investície do stavieb a infraštruktúry, však významne rástli aj investície do strojov a zariadení.

Slovensko v tom istom čase rástlo o 3,3 percenta, čo na európske pomery rovnako slušné číslo. Česko benefituje i devalvácie meny, ktorú Česká národná banka udržiava umelo oslabenú už takmer dva roky. Zlacňuje to českú produkciu na zahraničných trhoch. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial