Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

Česko vydalo dnes dlhopisy zo záporným výnosom

České ministerstvo financií prinieslo dnes na finančné trhy trojročné štátne dlhopisy s negatívnym výnosom – 0,001 percenta. V čase, keď výnosy dlhopisov krajín eurozóny sa blížia nule, považujeme to za znak veľkej dôvery v českú ekonomiku. 

Česko tak benefituje z prostredia nízkych výnosov a zároveň z kvantitatívneho uvoľňovania ECB a to aj keď nie je členom eurozóny. Okrem Česka záporné dlhopisy vydalo napríklad i Švajčiarsko, Švédsko, alebo Dánsko.

Môže pôsobiť trochu zvláštne, keď investori kupujú niečo, čo im ponúka nulový alebo dokonca záporný výnos. Ale keď k tomu dochádza, je to väčšinou pre vieru v silnejšiu lokálnu menu. Videli sme to aj v iných krajinách, kde k tomu došlo. Investori tak vložia peniaze do aktív ocenených v lokálnej mene, či už aktív, alebo dlhopisov a dúfajú, že ich cena po prepočítaní menovým kurzom vzrastie. Z toho potom vyplýva i profit takého obchodu.

V tejto chvíli sú niektoré krajiny strednej a východnej Európy, ktoré ešte nie sú členmi eurozóny, dobrou príležitosťou ponúkajúcou slušnú mieru výnosu. Ide tu o štáty s celkom dobrým medzinárodným ratingom a na slušnom stupni ekonomického rozvoja. Pritom s vyšším výnosom ako eurozóna. Poľské, maďarské a české dlhopisy sú tak podľa nás atraktívnou alternatívou k dlhopisom krajín s eurom.

dlhopisy-cee

Simon Fasdal, hlavný dlhopisový stratég Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *