Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

ČEZ – stredoeurópska investičná nočná mora

Cenné papiere českej skupiny ČEZ sa tento rok zmenili na stredoeurópsku investorskú nočnú moru. Ich cena sa totiž od začiatku roka prepadla o takmer 25 %.

To je najstrmší pokles spomedzi energetických firiem v regióne. Na porovnanie, rakúsky Verbund stratil pätinu hodnoty, nemecká RWE 17 %, E.ON 10 % a poľská spoločnosť PGE prišla o 8,7 % svojej hodnoty.

Akcie všetkých firiem dosiahli dno v lete rovnako ako ceny silovej elektriny. „V lete tiež vychladli nádeje na rýchlejšie oživenie ekonomiky v Európe. Čakalo sa na výsledok nemeckých volieb, a na to, ako sa budúca vládna koalícia postaví k obnoviteľným zdrojom, či reforme trhu s emisnými kvótami,“ vysvetľuje letný pokles Petr Hlinomaz, analytik BH Securities.

Septembrový vzostup cien elektriny vlial optimizmus do žíl aj akciovým investorom. Lenže rast cien elektriny sa zastavil a postupne sa vracal na letné úrovne. Úmerne tomu sa začala prepadať aj hodnota akcií energetických firiem, aj keď letné dno zatiaľ nedosiahli. Ceny elektriny sú pritom určujúce pre výkonnosť akcií ČEZ.

ČEZ avizoval, že tento rok odpíše aktíva v hodnote osem miliárd korún (280 milióna eur) a odpis možno čaká aj novú paroplynovú elektráreň v Počeradoch. V nasledujúcich rokoch bude skupina čeliť ďalšiemu klesaniu tržieb v dôsledku klesajúcej ceny elektriny.

Podľa Bohumila Trampotu, analytika J&T cela elektriny klesne zo zhruba 51 eur za megawatthodinu tento rok na 43 eur na budúci roka a pod 40 eur v roku 2015.
Napriek tomu by mohol byť ČEZ na rozdiel od ostatných stredoeurópskych energetík pre investorov aj na budúci rok zaujímavý. Európski analytici mu predpovedajú v priemere rast o viac ako jedno percento. Nemeckým koncernom, naopak predpovedajú pokles a poľská PGE by mala stagnovať.

„ČEZ je pre investorov atraktívne pre vysoké dividendy. Budúci rok by mala firma vyplatiť približne 40 Kč na akciu, čo je v porovnaní so súčasnou cenou hrubý dividendový výnos 7,8 %,“ dodal Trampota.

Zdroj: E15, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *