Pondelok 17. február. Meniny má Miloslava

CFP: Kúpu bytu na Vianoce si dobre premyslite

Vianočné obdobie je späté s rodinou a predstavou dokonalého domova, v ktorom vládne pohoda. Možno aj preto si mnohí ľudia zvyknú dávať termín: Na Vianoce chceme byť v novom… Či už ide o kúpu bytu, domu alebo rekonštrukciu, odborníci sa zhodujú v tom, že treba mať triezvy odstup, ktorý počas sviatkov môžeme ľahko stratiť.

„Kúpa nehnuteľnosti by mal byť premyslený krok. Nedá sa priraďovať k určitému obdobiu. Zvlášť nie k vianočnému, nakoľko to môže klienta emocionálne ovplyvniť natoľko, že nebude triezvo uvažovať nad všetkými dôležitými faktormi spojenými s kúpou,“ upozorňuje výkonná riaditeľka spoločnosti Capital & Financial Protection Stanislava Struhárová. Nie je dôvod sa s kúpou ponáhľať, pretože v najbližšom období nie je predpoklad extrémneho nárastu cien nehnuteľností. A netreba zabúdať ani na to, že samotná kúpa so sebou prináša aj ďalšie poplatky s ňou spojené. „Klient s nimi nemusí počítať a neskôr tak môžu značne narušiť rodinný rozpočet, ktorý sa bude musieť v nasledujúcom období dorovnávať,“ hovorí Stanislava Struhárová. 

Ak ste sa aj napriek tomu rozhodli darovať si k nadchádzajúcim sviatkom domov, určite neskončite v prvej banke. Väčšina z nich v súčasnosti oslovuje klientov so zvýhodnenými úrokovými sadzami či zľavami z poplatkov za spracovanie. „Najlepšie je, ak si klient dá vypracovať ponuky viacerých bánk a informuje sa o všetkých podmienkach spojených s čerpaním a splácaním úveru,“ prezradila Stanislava Struhárová. Obrátiť by ste sa mohli aj na skúseného finančného poradcu, ktorý „prieskum“ spraví za vás. 

Pokiaľ tento rok neplánujete kúpu ale rekonštrukciu svojho príbytku a potrebujete úver, môžete voliť medzi hypotékou a stavebným úverom. Obe varianty majú svoje pre a proti. „Napríklad pri hypotéke je nižšia úroková sadzba a možnosť predčasne splácať časť úveru bez poplatku. Je však potrebné zakladať nehnuteľnosť a tým pádom vznikajú poplatky spojené so spracovaním znaleckého posudku a katastrálnymi poplatkmi,“ vymenúva Stanislava Struhárová. Nie každý klient je ale ochotný založiť nehnuteľnosť v prospech banky. Pri čerpaní prostriedkov zo stavebnej sporiteľne je zase potrebné rozlíšiť, či sa jedná o stavebný úver alebo medziúver. Je tam totiž rozdiel pri preplatení. „Ak sa chce klient rozhodnúť pre niektorý z typov úverov, je potrebné s ním detailne prejsť každú z možností a vybrať tú, ktorá mu zabezpečí čo najmenšie preplatenie a zásah do jeho rodinného rozpočtu,“ uzatvára Stanislava Struhárová.

Zdroj: TS Capital & Financial Protection.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *