Utorok 07. júla. Meniny má Oliver

Ch. Lagardová opäť vyzvala vlády k väčšej iniciatíve pri riešení problémov

Makroekonomika 20.09.2019 | 17:01 0 Komentárov

Christine Lagardová vyzvala európske vlády, aby sa aktívnejšie podieľali na riešení hrozieb a nespoliehali sa na centrálne banky, že za nich vyčistia neporiadok.

Nastávajúca prezidentka ECB to uviedla v rozhovore pre agentúru AFP. Centrálne banky už podľa nej v uplynulých rokoch urobili na podporu ekonomiky veľmi veľa. Mali by sa podľa nej držať svojho mandátu a zamerať sa najmä na stabilitu. Za najväčšie hrozby pre globálnu ekonomiku považuje brexit a obchodnú vojnu.

Ch. Lagardová už ako generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu MF vyzývala správcov národných rozpočtov, ako „opravili strechu, kým svieti slnko“.

Vládni činitelia však podľa nej neurobili dosť, aby zmiernili negatívne dopady globalizácie a technologických zmien na niektoré vrstvy spoločnosti. O zdravie ekonomiky sa namiesto nich starali centrálne banky, ktoré do ekonomiky tlačili nové peniaze s cieľom povzbudiť rast.

Zdá sa však, že ich cesta je u konca. Nástroje centrálnych bánk sú čoraz menej účinné a rast globálnej ekonomiky sa spomaľuje. Nemecko, napríklad, stojí už na prahu recesie. Ch. Lagardová zdedí po svojom predchodcovi maximálne expanzívnu centrálnu banku.

Mario Draghi počas svojho mandátu ani raz nezvýšil sadzby. Aj jeho posledné vystúpenie sa nieslo v jasne „holubičom“ duchu. Nová prezidenta ECB preto bude potrebovať silnú politickú vôľu, aby zvrátila trend neustáleho poklesu sadzieb a tlačenia nových peňazí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *