Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Chaos v Európe zapríčinil utorkový výpredaj

Investície 08.05.2012 | 22:13 0 Komentárov

V utorok sa všetky svetové trhy dostali pod výrazný tlak, spôsobený chaosom v Európe. Hlavne správy z Grécka, kde majú po víkendových voľbách problém so zostavením vlády, nedávajú pozitívny výhľad do budúcnosti a zároveň spôsobili utorkový výpredaj rizikových aktív. 

Žiadna vláda, žiadne garancie. To je nočná mora popredných európskych predstaviteľov. Aténsky akciový index odpísal –3.5 % a index ďalšej krajiny Francúzska, kde sa cez víkend konali dôležité voľby CAC 40 stratil –2.78 %. Ďalšie európske akciové indexy po znepokojujúcom politickom vývoji v Grécku ukončili obchodovanie vo výrazných stratách: DAX –1.9 %,FTSE 100 –1.78 %.

Jediným ostrovčekom nádeje v eurozóne je naďalej Nemecko, ktorého priemyselná produkcia medzimesačne v marci vzrástla o 2.8 %, pri očakávanom raste len o 0.8 %. Februárový pokles bol reevidovaný na –0.3 % z –1.3 %. Medziročne zaznamenala rast o 1.6 % pri očakávanom poklese –1.2 %. Výnos na desaťročných nemeckých štátnych dlhopisoch klesol na 1.54 %. Situácia v Európe je natoľko vážna, že prezident Európskej únie Van Rompuy zvolal na 23. mája mimoriadny summit vedúcich predstaviteľov európskych štátov, na prerokovanie otázok podpory ekonomického rastu v Európe.

Pod tlak sa dostali nielen akciové trhy, ale aj komoditné. Cena zlata sa prepadla o 2 %, striebro je pod tlakom špekulatívnych výpredajov, pri súčasnom utlmení priemyselnej podpory, ropa za posledné 4 dni stratila 8 %, čo naznačuje ešte výraznejšie spomalenie ekonomického rastu na oboch stranách Atlantiku.

Taktiež spomalenie americkej ekonomiky pridáva vrásky na čelách obchodníkov. Na Wall Street bola v utorok podobná nálada ako v Európe, no v závere obchodovania sa hlavným akciovým trhom podarilo vymazať časť denných strát a nakoniec zavreli nasledovne: Dow Jones –0.59 %, S&P 500 –0.41 %, NASDAQ –0.39 %. Znamená to ich pokles, už 5 deň v rade. Počas utorka napríklad index S&P 500 vyrovnal svoje 2-mesačné minimum. Napriek tomu sú americké vládne dlhopisy v súčasnosti najbezpečnejšie aktívum a počas dňa vzrástli na svoju najvyššiu hodnotu za posledného štvrť roka.

Zdroj: Miroslav Blahušiak, junior analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *