Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Chcete si v zahraničí požičať auto? Čo si všímať

Ostatné správy 15.08.2016 | 11:29 0 Komentárov

Vybrali ste sa na zahraničnú dovolenku a chcete si na tamojšie výlety po okolí požičať auto? Pri výbere značky a veľkosti vozidla pozerajte nielen na vlastné potreby, ale aj možnosti ciest a hlavne podmienok požičovne.

Ak sa vám aj páčia veľké vozidlá, do úzkych mestských uličiek si ich radšej nepožičiavajte, ak nie ste skúsený šofér. Ak si vozidlo požičiavate z autopožičovne, podmienky si vždy dôkladne preštudujte. Musíte vedieť, za čo preberáte zodpovednosť. Ide o pravidlá používania a prípadné poplatky a platby. Nebojte sa pýtať a nechať si všetko vysvetliť.

Hneď na začiatku si zistite prípadné časové, kilometrové, geografické či iné obmedzenia. Takisto si zistite, či je vozidlo riadne poistené, vrátane havarijného poistenia a teda aj výšku vašej zodpovednosti v prípade poistnej udalosti, ktorú prípadne zaviníte. „Veľakrát sa stáva, že požičovne v zahraničí žiadajú od zahraničných návštevníkov peňažné zálohy na náhradné vozidlo v prípade nehody, čo sú často nemalé sumy,“ upozorňuje Lucia Čišková, obchodná riaditeľka Business Lease Slovakia. Ak máte napríklad vozidlo na operatívny lízing, obvykle po vás zálohu nebudú chcieť, pretože prípadné riziko za vás nesie vaša lízingová spoločnosť.

Pred cestou si skontrolujte nielen doklady, ale aj číslo na asistenčné služby a prípadné splnomocnenia, najmä ak ide o krajiny mimo Európskej únie. Pri preberaní vozidla z autopožičovne je tiež nevyhnutné, aby ste zaevidovali všetky viditeľné  vady, ako škrabance či poškodenia karosérie. Vyhnete sa tomu, aby vám ich po odovzdaní vozidla autopožičovňa vyúčtovala. Pri kontrole technického stavu vozidla, nezabudnite skontrolovať kvapaliny, pneumatiky, povinnú výbavu a dostatočný počet reflexných viest, najmä ak ich príslušná legislatíva danej krajiny požaduje aj pre spolujazdcov.

Palivo si obvykle platíte zo svojho. „V prípade operatívneho lízingu je možné vozidlo aj v zahraničí vybaviť palivovou kartou. Lízingová spoločnosť následné náklady na palivo prefakturuje firme, prípadne si ho platí vodič z vlastného,“ vysvetľuje Čišková.

V autopožičovni máte na výber viac značiek vozidiel, vyberať by ste si však mali nielen podľa vašich potrieb a účelu, ale tiež špecifík krajiny. Napríklad, ak sa chystáte pozrieť si Monako, s veľkým autom by ste sa v úzkych uličkách dosť natrápili, dokonca by si to mohla odniesť karoséria. Inak by ale  najmä počas dovolenky malo auto spĺňať vaše požiadavky na komfort.

Najčastejšími udalosťami, ktoré sa vodičom stávajú, sú nehody (zavinené či nezavinené), poruchy vozidla, krádež, vandalizmus, defekt pneumatiky či zámena paliva pri tankovaní. Každopádne, postup pri riešení poistnej udalosti je rovnaký. Treba zachovať pokoj a rozvahu, zavolať políciu a kontaktovať asistenčné služby poisťovne. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *