Stvrtok 25. apríla. Meniny má Marek

Chorváti prinútia banky konvertovať frankové úvery na eurá pri umelom kurze

Banky Peter Apolen 21.09.2015 | 11:42 0 Komentárov

Chorvátsky parlament už schválil zákon, podľa ktorého budú musieť tamojšie banky previesť úvery vo frankoch na euro pri administratívne stanovenom kurze. Náklady budú znášať banky. 

Zákonodarcovia tak urobili i napriek výstrahe ECB, že takéto opatrenie môže naštrbiť finančnú stabilitu krajiny a znížiť jej devízové rezervy. Okrem toho chorvátske banky hrozia, že sa budú brániť súdnou cestou, formou medzinárodnej arbitráže.

Odhaduje sa, že na ich pleciach by zostali náklady vo výške osem miliárd kún, teda zhruba 1,05 miliardy eur. Ide o zhruba 55 ľudí, ktorí majú staršie úvery znejúce na švajčiarsku menu. Ich hodnota predstavuje 25 miliárd chorvátskych kún (3,28 mld. eur).

Chorváti si, podobne ako MaďariPoliaci, brali pred rokmi úvery vo frankoch, pretože pri nich bolo oveľa nižšie úročenie, ako v iných menách. Po tom, čo frank prudko posilnil, sa istina týchto úverov po prepočte na lokálne meny nafúkla a vzrástla i výška pravidelných splátok. Úvery sa stali pre časť dlžníkov nesplatiteľné a viedli i k exekúciám nehnuteľností.

Maďarsko už ku konverzii pristúpilo pred niekoľkými rokmi. Tu však boli úroky pred poklesom franku o niečo vyššie. Banky teda mali istý vankúš, z ktorého umelý kurz mohli vykryť. V Chorvátsku ale banky preniesli niekdajšiu výhodu nízky úrokov na klientov, takže tí z nízkeho kurzu „švajčiarskych“ úverov plne benefitovali. Väčšinu týchto úverov tvoria hypotéky alebo úvery na kúpu komerčnej nehnuteľnosti.

Chorvátsky zákon vstúpi do platnosti už od začiatku októbra. Na transformáciu úverov na eurá majú banky čas jeden a pol mesiaca. 

Po Maďarsku a Poľsku pristupuje k nútenej konverzii úverov vo frankoch na eurá i Chorvátsko. Čo si o to kroku myslíte?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *