Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Chorvátsko a Bulharsko urobili ďalší krok k zavedeniu eura

EURO 13.07.2020 | 11:02 0 Komentárov

Dve balkánske krajiny vstúpili v piatok do takzvanej čakárne na euro. Znamená to pre ne dvojročné obdobie, počas ktorého budú musieť plniť makroekonomické kritériá.

Dovolenkári na Balkáne by už o dva roky mohli platiť eurom namiesto chorvátskych kún a bulharského leva.

Chorvátsko a Bulharsko prekročili ďalší dôležitý míľnik na ceste k prijatiu eura. V piatok vstúpili do mechanizmu výmenných kurzov označovaného ako ERM-2. Oznámila to Európska centrálna banka. V najbližších najmenej dvoch rokoch budú musieť obe krajiny udržiavať kurz svojich mien v stanovenom pásme voči euru (+/- 15%), nesmú teda svojej meny devalvovať.

„Euro je hmatateľným symbolom európskej jednoty, prosperity a solidarity. Toto rozhodnutie uznáva dôležité ekonomické reformy, ktoré už Bulharsko a Chorvátsko uskutočnili, a zároveň potvrdzuje trvalú príťažlivosť jednotnej európskej meny. Budeme pri oboch krajinách stáť aj naďalej, až kým nepodniknú ďalšie a konečné kroky pre vstup do eurozóny, „uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Predtým naposledy sa eurozóna rozširovala v roku 2015, kedy devätnástou krajinou, kde sa platí eurom, stala Litva. Prijatie Bulharska a Chorvátska do čakárne na euro opäť rozprúdilo debaty v ostatných krajinách strednej a východnej Európy, napríklad v Česku a Maďarsku. Tie sa voči spoločnej mene stavajú dlhodobo odmietavo, pričom prinajmenšom v Maďarsku je verejná mienka naklonená jednoznačne v prospech eura.

V ERM-2 je už dva roky aj Dánsko. To však euro zaviesť nemieni. Mechanizmus tak pre neho slúži len ako de facto fixácia meny na euro.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial