Nedeľa 12. júla. Meniny má Nina

Chystá sa zmiernenie podmienok mladomanželských pôžičiek

BankyBývanie 19.11.2019 | 12:45 0 Komentárov

Nárok na mladomanželskú pôžičku od ŠFRB by mohli mať manželia, ktorí sú spolu až tri roky. V súčasnosti môžu byť v manželskom zväzku maximálne jeden rok.

Výbor Národnej rady SR pre financie a rozpočet odobril novelu zákona o mladomanželských pôžičkách. Tá by mala sprístupniť tieto zvýhodnené úvery širšiemu spektru žiadateľov. Kým v súčasnosti môže ísť o ľudí vo veku do 35 rokov, ktorí sú v manželskom zväzku naviac jeden rok pred podaním žiadosti, po novom by mali mať nárok aj manželia, ktorí spolu nie sú viac ako tri roky.

Novela by okrem toho mala upraviť aj maximálnu príjmovú hranicu žiadateľov. Kým dnes je možné podporu poskytnúť len, ak mesačný príjem žiadateľa a osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne, neprevyšujú štvornásobok sumy životného minima. Novela by mala túto hranicu zvýšiť na päťnásobok.

Zmenu zákona mladomanželských pôžičkách iniciovali poslanci strany Most-Híd. Chcú tak reagovať na slabší ako očakávaný záujem o tieto zvýhodnené úvery. O mladomanželské pôžičky je možné žiadať od júla tohto roku. Za prvé dva mesiace o prejavilo záujem len desať žiadateľov.

O návrhu novely teraz budú hlasovať poslanci NR SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *