Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Čierne zlato v tomto roku už veľmi neporastie

Spolu so zlatom patrí ropa medzi najčastejšie obchodované komodity. Na svetových burzách je možné kúpiť niekoľko typov ropy, medzi najdôležitejšie patrí Brent, WTI a OPEC Referencie Basket. Jednotlivé druhy sa líšia miestom pôvodu, čo ovplyvňuje ich zloženie a následne aj náklady na spracovanie. Základnými parametrami sú hustota a obsah síry.

Ropu kúpite len za doláre

Čierne zlato sa obchoduje výhradne v amerických dolároch, preto je vývoj ceny ropy s kurzom dolára pomerne pevne spätý. Platí preto, že ak dolár posilňuje, ropa oslabuje a naopak. V posledných mesiacoch je však táto korelácia mierne narušená. Ropa rástla aj cez posilňujúci dolár. Rast dolára je však vyvolaný skôr poklesom eura a pre oslabovanie cien komodít nie je dôvod.

Zásoby sú už teraz vysoké a ešte porastú

Na vývoj cien komodít má všeobecne vplyv mnoho faktorov. Medzi tie najvýznamnejšie patria zásoby, nielen vyťažené, ale už spracované a pripravené k transportu. Vysoké zásoby zvyčajne zapríčinia pokles ceny. Medzinárodná energetická agentúra nedávno vyhlásila, že trh s ropou a zemným plynom vyzerá až do roku 2015 prezásobený. Uverejnené úrovne zásob prekvapivo ukázali ďalší rast a to zvyšuje riziko korekcie.

Najväčším spotrebiteľom je Čína

Medzi najväčších spotrebiteľov ropy, ktorí ju sami neťažia a sú teda plne závislí na importe, patria Čína a India. Situácia v týchto krajinách má preto veľký vplyv na reálny dopyt po rope. Výroba je v Číne veľmi neefektívna, nešetrná k životnému prostrediu, ceny ropy sú navyše fixované vládou. Tento prístup rozhodne nemotivuje podniky k šetreniu a spotreba ropy stále rastie. Pravidelné a spoľahlivé údaje o spotrebe však nie sú k dispozícii. Vládny záchranný balík určený na podporu domáceho dopytu, bol investovaný predovšetkým do infraštruktúry. To tiež spôsobilo nemalý rast dopytu po rope. Čínsky šéf daňovej správy ale varoval pred rastúcimi dlhmi miestnych vlád, ktoré môžu ohroziť čínsku ekonomiku. Čína prvýkrát odkryla tieto údaje a niektoré sa môžu javiť vážnejšie ako grécky dlh. To zvyšuje riziko spomalenia čínskej ekonomiky a spľasnutia bublín najmä v infraštruktúre, stavebníctve a bývaní.

Počasie a havárie ropných plošín

Tohtoročná hurikánová sezóna má byť podľa očakávania meteorológov veľmi silná. To ale nevyhnutne neznamená, že by cena ropy musela rásť. Stalo by sa tak len, ak by hurikány poškodili významné rafinérie alebo nejakým spôsobom obmedzili prepravu ropy. Kúrenie alebo klimatizácia by na spotrebu ropy mali vplyv iba, ak by zima/horúco trvali dlho a na viacerých miestach sveta.

Havária ropnej plošiny spoločnosti BP sa na cene ropy zatiaľ nepodpísala. Mohlo by sa tak stať v budúcnosti, ak by príslušné vlády od ťažobných firiem požadovali vyššie bezpečnostné opatrenia, čo by predražilo výrobu a cena ropy by tak začala rásť.

Ako je možné obchodovať s ropou

Spotové operácie s ropou sú pre väčšinu investorov nedostupné, ropu tak obchodujú len nadnárodné korporácie. Individuálne investori však môžu obchodovať s futures kontraktmi (s fyzickou dodávkou alebo bez nej). Futures kontrakty existujú na rôzne druhy ropy, obchodujú sa na rôznych burzách s rôznymi termíny dodania. Ceny futures kontraktov sa preto líšia. Všeobecne platí, že čím neskoršie dodanie, tým vyššia cena a tým horšia likvidita. Veľkosť jedného futures kontraktu je 1 000 barelov ropy. Vďaka finančnej páke potrebujete na jeho obstaranie 4 000 USD. Ak nemáte k dispozícii toľko prostriedkov, môžete ropu obchodovať s pomocou CFD na futures. Kde stačí kúpiť len 1/40, teda 25 barelov ropy. Ďalšou možnosťou sú ETF alebo ETC (exchange traded comodities), kedy si na burze kúpite akcie fondu, ktorý obchoduje s ropou. Výhodou ETC je to, že na rozdiel od futures s presne danou dobou exspirácie, ich môžete držať ľubovoľne dlho. S ich nákupom sú tiež spojené nižšie transakčné náklady. Poslednou možnosťou, ktorú spomeniem, je nákup akcií ťažobných firiem, napr. BP alebo Exxon. Okrem ceny ropy na ne majú vplyv napr. lokálne štrajky baníkov, havárie rafinérií, závaly či znárodňovanie. Tieto faktory nevie pohnúť s celosvetovou cenou ropy, ale na zisky jednej ťažobné firmy vplyv mať môžu.

Po zvyšok roka čakáme skôr pokles

Neistota a riziko spojené s ňou posúvajú ceny komodít vyššie. Myslíme si, že oživenie ekonomiky je zatiaľ dočasné a nasledujúci vývoj prinesie na trhy mnoho nejasností. S ohľadom na predchádzajúce štedré dotačné balíky sú vlády mnohých krajín finančne vyčerpané. Až príde druhá vlna recesie, budú musieť namiesto podpory dopytu šetriť, a to významne. Od druhého dna sa preto môžeme odrážať dlhšie a bolestnejšie. To sa prejaví aj na dopyte a cene mnohých komodít, ktoré pravdepodobne zamieria smerom nadol. Ropa stratila u investorov popularitu a ceny v máji klesli za iba desať dní o 23 % – a pri tej príležitosti zmazali väčšinu špekulatívnych dlhých pozícií na NYMEX. Vďaka tomu je trh otvorený ďalšiemu pokusu o rast, ale máme pocit, že tohtoročné maximum už bolo dosiahnuté a riziko v druhej polovici roka mieri skôr k nižším cenám.

Zdroj: Radim Dohnal, analytik Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *