Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Čile je zaujímavý trh pre energetikov

Čile podobne ako Slovensko potrebuje v nasledujúcich rokoch vybudovať kapacity na výrobu elektrickej energie vo výške približne 11 tisíc MW. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek hovoril po návšteve tejto krajiny o možnostiach pre slovenských investorov.

Čilania podľa ministra pozorne sledujú: „aký energetický mix Slovensko pripravilo pre najbližších 20 roky. Je to inšpirujúce aj pre nich vzhľadom na to, že Čile  doteraz nedisponuje žiadnymi jadrovými elektrárňami. Okrem toho sa tu javí aj dobrá príležitosť na výstavbu tepelných elektrární vzhľadom na veľmi rozsiahly banský priemysel. Práve cez tepelné elektrárne môžu slovenské firmy efektívne zapôsobiť na tomto trhu.“

 

Na čílskom trhu už pôsobí spoločnosť SES Tlmače, ktorá založila spoločnosť SES Chile. „V Čile sa nám v minulom roku podarilo uzavrieť dva významné kontrakty. To je kontrakt pre Endesa, najväčšiu spoločnosť v Čile, projekt Bocamina a druhý projekt, ktorý sa nám podarilo v rovnakom čase v minulom roku uzavrieť je pre spoločnosť Colbun. Oba projekty spolu predstavujú pre SES Tlmače objem približne na úrovni 300 miliónov dolárov. Reálny potenciál pre SES Tlmače v budúcom roku, tu na čílskom trhu, vidíme 3 krát 350 MW. My budeme radi, pokiaľ zopakujeme minimálne jeden až dva bloky po 350 MW, čo predstavuje približne 150 až 300 miliónov euro“, zdôraznil generálny riaditeľ SES Tlmače Martin Paštika.

 

Obrat  zahraničného obchodu medzi SR a Čile  v roku 2007 dosiahol 9,2 milióna USD. Pritom za prvých 8 mesiacov tohto roka tento brat dosiahol už 29 mil. USD. V súčasnosti je prebytok exportu voči Čile  približne 90:10.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *