Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Čína a Ukrajina ako dôvod pre jemný risk off

Pondelkové obchodovanie bolo poznačené slabými ekonomickými číslami z Číny, no a samozrejme Ukrajinou. Sobota priniesla šokujúci výsledok čínskej obchodnej bilancie. Tá sa po 11 mesiacoch dostala opäť do deficitu, konkrétne až 22.99 miliárd dolárov (konsenzus +14.5 mld. USD).

 

Zarážajúci je predovšetkým kolaps čínskeho vývozu, ktorý medziročne poklesol o 18.1 % (očakávaný nárast o +7.5 %) a naopak nárast importu o 10 %. Ide tak o najväčší rozdiel medzi odhadovaným a reálnym čítaním a druhý najhlbší deficit vôbec. Medzimesačne to znamená prepad sezónne očisteného vývozu až o –34 %. Reakcia čínskych akcií nenechala na seba dlho čakať a napríklad index CSI 300 stratil v pondelkovom obchodovaní až 3.23 %, dostal sa na 5 ročné minimá a taký Shanghai Composite stratil –2.86 %. Keď sa k obchodnej bilancii pridala aj v nedeľu zverejnená čínska inflácia, ktorá vo februári medziročne poklesla z 2.5 % na 2 % a index cien výrobcov o –2 % (odhad +2.1 %, resp. –1.9 %), nemožno sa výraznému akciovému poklesu čudovať.

Nemecké akcie sa dostali poď ťarchou čínskych dát na mesačné minimum, keď DAX stratil –0.9 % a zatvoril na 9265.50 bodoch. Už minulý týždeň sa dostal DAX o 3.5 % nižšie a spolu s hrozbou z Ukrajiny, kde by ruské intervencie mohli znamenať sankcie a narušenie zahraničného obchodu medzi Nemeckom a Ruskom, sa investori odkláňajú od akcií nemeckých firiem. Francúzsky CAC pridal +0.1 % a britský FTSE 100 stratil –0.35 %. V Európe zaujala len dôvera investorov v eurozóne, ktorá v marci vzrástla na 35-mesačné maximá 13.9  bodov, po februárových 13.3 bodoch a očakávaniach rastu na 14 bodov.

V USA neprišli žiadne dôležité čísla z ekonomického kalendára a tak indexy reagovali v štýle jemného risk off len na zvyšok sveta. DJIA skončil so stratou –0.2 %, S&P 500 –0.05 % a NASDAQ –0.04 %. Po negatívnych komentároch od Citigroup a Bank of America bol po tlakom hlavne stavebný sektor. Akcie najväčšej stavebnej spoločnosti v USA, D.R. Horton, klesli až o 2.6 %.

Na forexe bol pod tlakom hlavne austrálsky dolár, ktorému nepomohla čerstvé obavy nad silou čínskej ekonomiky. Aussie na páre s USD stratil –0.6 % a našiel svoj support na 0.9014 AUDUSD. Japonský jen po prvotnom gape na 102.70 USDJPY vo zvyšku dňa oslabil k 103.20 USDJPY. Na EURUSD sa nič zaujímavé nestalo a počas celého dňa prevládal bočný trend v pásme od 1.389 po 1.387 EURUSD.

Po piatkovom prekvapení z US trhu práce a následnom prudkom prepade ceny zlata  z 1350 dolárov až k 1335 dolárom, sa v pondelok cena drahého kovu konsolidovala na 1340 dolároch. Čínske spomaľujúce makro dáta a predstihové indikátory vyvíjajú enormný tlak na pokles ceny medi, ktorá len za dva posledné obchodné dni stratila až 6 %.

Ing. Miroslav Blahušiak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *