Nedeľa 29. marca. Meniny má Miroslav

Čína a USA rozmrazujú vzájomné vzťahy. Burzy rastú

Makroekonomika 12.09.2019 | 14:39 0 Komentárov

Donald Trump dnes prostredníctvom twittu dnes oznámil, že odloží plánované zvýšenie ciel na dovoz tovaru z Číny v hodnote 250 miliárd dolárov o dva týždne.

Do platnosti tak vstúpia namiesto 1. októbra až 15. októbra. Prezident to označil za gesto dobrej vôle. Čínska ľudová republika totiž presne 1. októbra chystá oslavy 70teho výročia svojho založenia. Ak by v ten deň vstúpili do platnosti nové tarify, ešte viac by to zhoršilo negatívne vnímanie Spojených štátov medzi občanmi Číny.

Okrem toho sa blíži ďalšie rokovanie americkej a čínskej administratívy na tému obchodnej dohody. Možno to teda chápať ako o snahu pripraviť si pôdu.

K zmene rétoriky došlo i na druhej strane. Čínske ministerstvo obchodu naznačilo, že uvažuje o obnovení nákupov agrokomodít z USA. Ide napríklad o mäso, obilniny, alebo sóju.

Čína uvalila zákaz importu týchto tovarov v auguste, čím chcela zatlačiť na tradičných voličov D. Trumpa – poľnohospodárov. K zákazu došlo v rámci odvetných opatrení reagujúcich na predchádzajúce kroky USA.

Z oboch strán tak dochádza k uvoľneniu napätia a k ústretovým krokom. Bude tento trend pokračovať i naďalej? Finančné trhy už na to reagovali rastom. Index S&P 500 vystúpal nad hodnotu 3000 bodov blízko svojich rekordných maxím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *