Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Čína, Bazilej, EÚ a Buffet šíria optimizmus

Prvé signály do nového týždňa pre stabilný a rastový vývoj akciových trhov na oboch stranách Atlantiku prišli z exotickej Číny, ktorá ešte v sobotu ohlásila silnejší ako očakávaný medziročný nárast augustovej priemyselnej výroby a to na úroveň 13.9 %. Maloobchodné tržby krajiny taktiež prekvapili svojim rastom o 18.4 % oproti júlovým 17.9 %.

Inflácia v krajine za august vzrástla o 0.2 %, čím naplnila očakávania na úrovni 3.5 % a uvoľnila tým obavy investorov týkajúce sa sprísnenia menovej politiky na potlačenie cien v krajine štátnymi orgánmi.

Víkendové zasadnutie Bazilejského výboru pre bankový dohľad poskytol finančným inštitúciám 8 rokov na to, aby si postupne zvykli na nové pravidlá kapitálovej vybavenosti, pod názvom Bazilej III. Výsledkom stretnutia bankových regulátorov z 27-ich krajín sveta je, okrem iných predpisov aj pravidlo, že banky budú musieť držať viac ako dvojnásobok súčasnej úrovne kapitálu. Objasnenie týchto podmienok a tým dosiahnutá stabilizácia neistej situácie okolo európskych, ako aj amerických bánk na akciové trhy priniesli ďalší dôležitý pozitívny impulz.

Do kariet investorov prihrali aj modifikované odhady Európskej Únie o vyššom raste hospodárstva 16-tich krajín Eurozóny v roku 2010 na úrovni 1.7 %. Čerešničkou na torte bol bez pochýb výrok Warrena Buffeta na margo vývoja svojho investičného fondu Berkshire Hathaway Inc. Ten znel nasledovne: „Ja som obrovský býk na túto krajinu." „Recesiu s dvojitým dnom mať určite nebudeme. Vidím, že naše podniky rastú takmer na všetkých úrovniach." A v pondelok rástli aj trhy. Euro Stoxx 600 si pripísal +0.66 % na úroveň 265.09 bodu, finančný sektor (+1.72 %) v raste stihol predbehnúť jedine sektor materiálov (+1.84 %). Najviac, +1.16 % si popri raste všetkých sektorov pridal londýnsky FTSE 100, na čele so sektorom materiálov (+2.65 %). Druhý v poradí sa ocitol francúzsky index CAC 40 (+1.11 %), ktorého sektor financií (+2.57 %) spolu s príbuzným sektorom (financials: +1.58 %) z nemeckého DAX, potvrdili efekt a účinnosť diania z Bazileju. Nemecký DAX vzrástol „len" o 0.75 %.

Pozitívne impulzy šírené „magickým štvorlístkom" pomohli aj spoločnej mene. Tá si voči Doláru pripísala +1.52 %, vzrástla tak na úroveň 1.2872 EUR/USD.

Americké akciové trhy sa tiež nenechali dvakrát núkať, na vlnách pozitívneho vývoja si hlavné benchmarky pripísali solídne zisky. Dow Jones +0.78 %, S&P 500 +1.11 %, Nasdaq +1.93 %. Finančný sektor v rámci všetkých troch indexov dosiahol viac ako 2 %-ný nárast.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets, o.c.p.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *