Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Čína obetovala rast, aby uskutočnila štrukturálne reformy

Investície 22.04.2013 | 22:50 0 Komentárov

Akciové trhy začali nový týždeň vo väčšine prípadov rastom: CAC 40 –0,09%, FTSE 100 –0,09%, DAX +0,24%, Dow Jones IA +0,14%, S&P 500 +0,47%, Nasadq +0,86%.

Podrobnejší pohľad na trhy pripravil Peter Voštinár zo spoločnosti Pevoni – Trading Academy: 
  • Akcie z východu na západ – tento týždeň sme odštartovali na hlavných akciových indexoch pozitívne, ale americké akcie počas dňa kolísali hore a dole kvôli výsledkovej sezóne, kde rezonujú obavy o budúce predaje a zisky. V PTA sa domnievame, že rast cien akcií bude pokračovať, ale predtým uvidíme pokračovanie v obchodovaní do strany s potenciálom testovať 1490–1500.
  • Akcie Ázia: Nikkei +1,89%, Shanghai A Shares –0,11%, Hang Seng +0,14%, S&P/ASX 0,70%, Nifty +0,89%, Európa: Stoxx 50 +0,33%, DAX +0,24%, FTSE –0,09%, Amerika: S&P 500 +0,47%, DJIA +0,14%, NASDAQ +0,86%, Bovespa +0,46%, Bolsa 0,23%.
  • Čína: Pomalší ekonomický rast Číny v prvom štvrťroku je „normálny“, pretože druhá najväčšia ekonomika sveta obetovala ekonomický rast, aby implementovala štrukturálne reformy, povedal guvernér Čínskej ľudovej banky Zhou Xiaochuan.
  • G-20: Počas víkendového zasadnutia G-20 sa neudialo nič prekvapujúce. Členovia skonštatovali, že globálny ekonomický rast sa čiastočne spomalil a centrálne banky budú pokračovať v tom jedinom, čo sú momentálne schopné urobiť, a to pokračovať v uvoľnenej menovej politike. Boli konzultované aj otázky fiškálnych politík členských krajín, nakoľko záväzky väčšiny členských krajín presahujú 60% ich HDP. Japonsko dostalo zelenú vo svojej menovej politike. Guvernér BoJ Kuroda deklaroval, že ak japonská ekonomika bude napredovať, bude to mať pozitívny vplyv na globálnu ekonomiku, s čím všetci súhlasili. Otázka menových vojen bola spomenutá okrajovo a členovia potvrdili svoj záväzok sa takýchto vojen nezúčastniť.
  • Zlato: Cez víkend sa objavila špekulácia, ktorá sa snažila čiastočne objasniť minulotýždňový rekordný prepad na trhu zo zlatom. Nakoľko vzrástla volatilita na komoditných trhoch, väčšina brokerských spoločností zvýšila maržové požiadavky na otvorené pozície na trhoch s komoditami. Veľké množstvo obchodníkov a fondov bolo vyzvaných na doplnenie finančného kapitálu na ich obchodné účty v prípade, že majú záujem si ponechať naďalej svoje otvorené pozície. Z tohto dôvodu bolo pravdepodobne veľké množstvo dlhých pozícií uzavretých a zlato zaznamenalo rekordné poklesy.
  • Ázia: Japonský akciový trh podporený resumé s G-20 zaznamenal dnes rastový deň (Nikkei + 1,89%) a dosiahol úroveň svojich 5 ročných maxím. Naopak jen sa dostáva čoraz bližšie k magickej úrovni 100 na páre s USD. Analytici vidia priestor na oslabenie jenu na tomto menovom páre na úroveň 110 v tomto roku.  
  • Taliansko: Taliansky parlament v piatej opakovanej voľbe zvolil na pozíciu prezidenta krajiny terajšieho prezidenta G. Napolitana a predlžili mu tak jeho funkčné obdobie. Pravicové a ľavicové strany dúfajú, že terajšiemu prezidentovi, ktorí má ich podporu, sa podarí vytvoriť v blízkej budúcnosti novú vládu, čo bude predmetom ešte zdĺhavých a náročných rozhovorov.
  • USA: Predaje existujúcich domov vyšli mierne horšie 4,92 mil. oproti očakávaniu 5,02 mil. a tak nadviazali na minulotýždňové slabšie dáta z trhu nehnuteľností.

 

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Pevoni. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *