Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Čína potrebuje schladiť

Minimálne svoju ekonomiku. Pravdepodobne túto skutočnosť mali pred očami lídri čínskeho hospodárstva, keď v utorok presadili razantné zvýšenie ročných kľúčových sadzieb v krajine.

„Ríša stredu“ včera na svetové akciové trhy priviala studený front, ktorý so sebou priniesol nemalé výpredaje a analogicky s nimi súvisiace aj straty. Čínska národná banka v snahe obmedziť prehriatie svojej ekonomiky podnikla nepredvídaný krok a pristúpila k zvýšeniu ročných sadzieb a to prvýkrát od decembra 2007. Úrokové sadzby pre ročné pôžičky ako aj vklady sa zvýšia o celých 25 bázických bodov s platnosťou od dnešného dňa, ich hodnota sa tým pádom dostane na úroveň 2.5 resp. 5.56 %. Nečakané prekvapenie z Číny pre akciové trhy neveštilo nič dobré.

Situáciu do určitej miery zachraňoval index ekonomického sentimentu ZEW z Eurozóny, ktorý síce v októbri klesol na 1.8 bodu z predchádzajúcich 4.4 b., dopadol však lepšie ako očakávali analytici (-2.0 bodu). Európske akciové indexy si tak z druhého obchodného dňa odniesli miernejšie straty, ako tie americké. Paneurópsky index Euro Stoxx 600 obchodný deň uzavrel so stratou -0.53 % a klesol tak na 265.83 bodu, nad vodou ho držal predovšetkým finančný sektor (+0.30 %), naopak najvýraznejší pokles zaznamenal sektor materiálov (-1.69 %). Ostrovný index FTSE 100 stratil -0.67 %, sektor materiálov tu prepadol o -2.87 %. Nemecký DAX si odpísal -0.4 %, pričom straty diktované sektorom IT (-1.17 %) mierne kompenzoval finančný sektor (+0.71 %) na čele s akciami Deutsche Bank, ktoré si aj v časoch záporných ziskov pripísali 1.81 %. Francúzsky CAC 40 uzavrel -0.71 % pod pondelňajším close-om.

Zvýšenie sadzieb v Číne v kombinácii s poklesom akciových trhov na oboch stranách Atlantiku neprialo európskej mene, ktorá si v priebehu utorňajšej seansy odpísala -1.44 % na úroveň 1.3734 EUR/USD.

Ďalším nie veľmi príjemným prekvapením včerajšieho obchodného dňa boli negatívne dáta z trhu nehnuteľností v USA. Počet stavebných povolení za september klesol o 30 tis. na 539 tis. povolení, nesplnili sa tak ani očakávania analytikov, ktorí verili v rast na optimistických 575 tis. stavebných povolení. Wall Street rezignoval od prevažne pozitívnych výsledkových reportov z korporátnej sféry, ktoré ostali bez povšimnutia a americké akciové indexy tak zaznamenali výrazné straty: Dow Jones -1.48 %, S&P 500 -1.59 %, Nasdaq -1.72 %.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *