Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Čína reaguje na americké clá odvetnými opatreniami

Makroekonomika 23.03.2018 | 11:54 0 Komentárov

Donald Trump vo štvrtok podpísal zavedenie ciel na čínsky dovoz v hodnote 60 miliárd dolárov. Cieľom podľa neho je postihovať nekalé obchodné praktiky, medzi má patriť aj krádež duševného vlastníctva. Primárne sú clá zamerané na produkty v technologickom sektore.

Americký prezident argumentuje, že jedným z jeho hlavných cieľov po zvolení v roku 2016, je zamedziť strate pracovných miest v USA v dôsledku neférových obchodných praktík zahraničia.

No americký prezident po úvodných silných slovách zmiernil rétoriku. Vyjadril sa, že plánuje nechať Číne ešte priestor na konzultácie. Podľa analytikov to umožní lobistom v konečnom dôsledku znížiť počet produktov, ktorých sa budú clá týkať. V prvom zozname ich je 1300. „Aktuálne sa nachádzame uprostred rokovaní s Čínou,“ uviedol D. Trump.

Čína však už v reakcii oznámila, že uvažuje o zavedení odvetných ciel na americké výrobky v hodnote troch miliárd dolárov. Mali by sa týkať tovarov ako bravčové mäso, víno, ovocie, orechy, či rúry z nehrdzavejúcej ocele, informovala televízia BBC.

Čína vyjadrila nádej, že USA nebudú chcieť vyvolať obchodnú vojnu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial