Utorok 22. septembra. Meniny má Móric

Čína sa bráni proti ataku USA na TikTok

08.08.2020 | 09:01 0 Komentárov

Spoločnosť ByteDance, vlastník sociálnej siete TikTok, sa chce brániť proti zákazu podnikania na americkom trhu súdnou cestou.

Číne sa nepáči aktivita amerického prezidenta Donalda Trumpa obmedzujúca podnikanie čínskych firiem na americkom trhu. Po firmách Huawei a Tencent (aplikácia WeChat) je na rade rýchlo sa šíriaca sociálna sieť TikTok.

T. Trump najnovšie zakázal Američanom obchody s majiteľom tejto siete, spoločnosťou ByteDance. Zatiaľ ešte nejde o samotný zákaz užívania služieb tejto spoločnosti americkými spotrebiteľmi, nahlas sa však o ňom hovorí.

Prezident tvrdí, že osobné údaje užívateľov môžu byť zneužité čínskou komunistickou vládou. Ohrozené sú podľa neho aj prezidentské voľby plánované na jeseň.

TikTok obvinenia odmieta a ubezpečuje, že dodržiava všetky zákony. Podľa firmy nie je rétorika D. Trumpa ničím iným, ako pokračovaním obchodného sporu s Čínou. Ten si tak podľa nej vyberá obete z radov čínskych firiem pôsobiacich na americkom trhu.

Konanie americkej administratívy je podľa ByteDance nebezpečnou hrozbou pre slobodu prejavu a voľný trh. Môže podkopať „dôveru globálnych firiem v záväzok USA dodržovať právny poriadok, čo bolo doteraz lákadlom investícií a motorom rastu ekonomiky USA.“

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin uviedol, že krajina bude brániť práva a záujmy čínskych firiem. Spojené štáty podľa neho často využívajú výhovorku národnej bezpečnosti s cieľom prijímať reštriktívne opatrenia voči neamerickým firmám.

Pravdou však je, že Čína to bude mať s prípadnou žalobou voči USA veľmi náročné. D. Trump totiž nerešpektuje medzinárodné organizácie vrátane WTO. Aj keby teda Svetová obchodná organizácia rozhodla v prospech Číny, pre USA to nemusí nič znamenať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial