Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Čína sa stane svetovým lídrom v elektromobilite. Trend sa týka aj Slovenska

Hoci trh už pomaly zabudol na škandál Dieselgate, a automobilky by opäť radi predávali svoje staré technológie, trend elektromobilov sa nedá zastaviť. Zreteľné je to aktuálne najmä v Číne, kde sa vedenie komunistickej strany odhodlalo elektromobilitou riešiť katastrofálnu situáciu v znečistení ovzdušia.

Na nedávnom zjazde komunistickej strany Číny došlo k posilneniu vplyvu prezidenta a najvyššieho predstaviteľa strany Si Tin-pchinga. Ten musí v rámci udržania politickej stability v krajine nevyhnutne riešiť tamojší desivý stav znečistenia ovzdušia. Na základe toho môžeme vo využívaní elektromobilov pasovať Čínu do úlohy svetového lídra.

Aj dve, na Slovensku pôsobiace, automobilky nedávno oznámili, že v blízkej budúcnosti plánujú výrobu presedlať na elektrinou poháňané agregáty. Slovensko a aj celá Európa by preto mala tento trend včas zachytiť.

Čína ohrozuje USA

Tomu by mala Európa prispôsobiť aj svoju geopolitickú pozíciu. Lídri 16tich krajín nášho regiónu sa napríklad nedávno v Budapešti stretli s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom. Ich snahou bolo nájsť nové možnosti spolupráce. Súčasná Čína prechádza od kvantity ku kvalite svojej produkcie a zameriava sa na vývoj nových technológií. Môžeme očakávať, že teraz sa skôr ako na vývoz bude sústreďovať na vnútornú spotrebu a vysokú pridanú hodnotu vlastnej produkcie.

Čína dnes predstavuje 1,3 miliardy potenciálnych spotrebiteľov a už teraz je hospodársky veľmi tesne prepojená s USA. Očakávam, že čínska ekonomika a jej celosvetový vplyv naďalej porastú. Čína celkom úspešne ukrajuje z hospodárskeho vplyvu USA, ktoré pomaly strácajú svetovú ekonomickú nadvládu. Odporúčam preto situáciu v Číne pozorne sledovať.

Sankcie sú neúčinné

Už tri roky napríklad trvajú sankcie Európy, USA a niektorých krajín voči Rusku za anexiu Krymu. Ekonomika Ruska napriek tomu posilňuje. Sankcie teda poškodzujú viac Európu ako Rusko. Krajina už nie je závislá iba na dvoch komoditách – rope a zemnom plyne, ale postupne sa čoraz viac diverzifikuje. Naopak my sme prišli o významné odbytiská našich produktov aj služieb. Pre Slovensko a celú Európu sú vzťahy s Ruskom veľmi dôležité. Rusko ekonomicky rýchlo posilňuje, čo v nadchádzajúcich voľbách určite zhodnotí Vladimír Putin.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier nedávno navštívil Kremeľ. Môžeme to chápať ako prípravu na rokovania o podmienkach možného zrušenia sankcií a obnovenia obchodu medzi EÚ a Ruskom. Pre Slovensko by to bola výborná správa predovšetkým v oblasti automobilového priemyslu. V prípade znovuotvorenie trhu v Rusku by to mohlo znamenať predĺženie fázy ekonomického rastu.

Nemecko mieša kartami

Dôležitá je na súčasnej globálnej politickej scéne aj situácia v Nemecku. Po nedávnych voľbách síce ešte bude nejaký čas trvať, kým vznikne nová vláda, ale to sa dalo predpokladať. Nebude to mať zásadný vplyv na nemeckú ekonomiku. Angela Merkelová je v tomto ohľade dostatočne čitateľná.

Ani po vyformovaní novej vlády preto neočakávam zásadné zmeny v smerovaní krajiny, či už politicky ani ekonomicky, čo je pre nás pozitívne. Nemecko slúži pre slovenské podniky často ako exportná brána na svetové trhy. Jeho politická a ekonomická situácia je preto pre nás mimoriadne dôležitá.

Pavel Drahotský, riaditeľ Saxo Bank pre strednú a východnú Európu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *