Streda 27. marca. Meniny má Alena

Čína si vlani udržala korunu kráľa IPO

Čína vlani zostala najväčším svetovým trhom pre primárne ponuky akcií (IPO), aj keď celkové financie získané z ponúk medziročne prudko klesli pre neistú ekonomickú situáciu na celom svete. Správa poradenskej firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) je ďalším potvrdením toho, že sa finančná sila presúva zo západu na východ, uviedla dnes agentúra Reuters.

Čínske firmy získali vlani pri primárnej ponuke akcií na trhoch v Šanghaji a Šen-cen celkom 286,1 miliardy jüanov. To bolo o 41 percent menej ako v roku 2010. Aj napriek vysokému prepadu Čína predbehla Spojené štáty a Hongkong. V prepočte na čínsku menu firmy v Hongkongu z IPO získali 220,7 miliardy jüanov a v USA bola hodnota trhu 224,3 miliardy jüanov, uviedla PwC.

PwC odhaduje, že tento rok zostane hodnota čínskeho trhu IPO na zhruba rovnakej úrovni ako vlani. Má sa pohybovať v rozmedzí 270 až 300 miliárd jüanov, hoci akciové trhy čakajú problémy, ako slabý záujem investorov a nestabilita cien.

"Mnoho čínskych firiem sa pripravuje na primárnu ponuku akcií a čaká na správny čas pre vstup na verejný trh," uviedol Frank Lyn z PwC. Najväčší záujem tento rok čaká firmy z oblasti priemyslu, maloobchodu, spotrebného tovaru a služieb, ale aj finančných služieb.

Podľa počtu emisií sa v Číne vlani uskutočnilo 282 primárnych ponúk, čo bolo o takmer pätinu menej ako pred rokom. Akciový trh kvôli neistej ekonomickej situácii a dlhovej kríze v eurozóne klesol o 22 percent. Mnoho firiem preto odložilo ponuky alebo znížilo cieľové sumy, ktoré chceli z ponuky získať. Zhruba 27 percent nových firiem na burze potom vlani prvý obchodný deň zažilo pokles pod cenu stanovenú pre primárnu ponuku.

Čína bola svetovou jednotkou už v roku 2010. Vtedy sa počet ponúk viac než strojnásobil na 349 a suma získaná z ponúk viac než zdvojnásobila na 488,3 miliardy jüanov.

Zdroj: Patria online, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *