Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Čína uvoľnila opraty bankám. Trhy to nepochopili

Makroekonomika 09.10.2018 | 15:54 0 Komentárov

Čína začiatkom týždňa oznámila, že zníži mieru povinných minimálnych rezerv bankám, aby podporila likviditu na trhu. Ázijské finančné trhy však túto informáciu nezobrali veľmi pozitívne.

Dôvodom je neutešený vývoj na Wall Street v piatok minulý týždeň.

Paradoxne tak bolo oznámenie Číny znížiť minimálne rezervy bankám poňaté ako známka slabosti, než ako možné riešenie súčasných problémov na trhoch. Po minulotýždňovom štátnom sviatku v krajine otvárali tamojšie akciové trhy s výrazným prepadom. Dokonca i keď sa pozrieme na index MSCI denominovaný v amerických dolároch, vidíme tu znaky blížiaceho sa cyklického poklesu.

Aj čínska mena je opäť pod tlakom. Kurz USDCNY je na úrovni 6,90. Na vyššiu hodnotu sa dostal len raz, a to vtedy, keď predstavitelia Číny potvrdili, že nebudú ako zbraň v boji so súčasnými problémami používať devalváciu juanu. No keď krajina dovolí kurzu vystúpiť nad 7.00, trhy sa začnú obávať.

US dlhopisy sú stále vysoko

Výnos amerických vládnych poukážok sa drží pod piatkovou úrovňou 3,231, no len veľmi mierne. Zotrvávajú tak i naďalej na vysokých hodnotách z minulého týždňa, ktoré sú nad kľúčovými úrovňami, tak pri 10-ročných, ako aj 30-ročných dlhopisoch.

Rastú aj výnosy talianskych dlhopisov

Taliansky podpredseda vlády Luigi Di Maio sa snaží ostrou rétorikou namierenou proti rozpočtovým pravidlám EÚ strhnúť na seba časť pozornosti jeho koaličného partnera Mattea Salviniho. Cez víkend deklaroval, že únia zažije na budúci rok po voľbách do európskeho parlamentu revoltu proti pravidlám šetrnosti a zodpovednosti. Mohlo by to podľa neho zmeniť postoj bloku k rozpočtu.

Výnosy talianskych dlhopisov opäť poskočili a znamenajú tak zas raz hrozbu aj pre euro. Európska administratíva je voči návrhu talianskeho rozpočtu i naďalej kritická. Veľmi nepomohli ani drobné ústupky Talianov, keď navrhli znižovanie deficitu v roku 2020 a 2021 pod úroveň plánovaný na budúci rok.

Na základe nárastu spreadov talianskych dlhopisov sa oslabilo aj euro. Sledujeme preto naďalej kurz eura k japonskému jenu, ktorý naznačuje ďalší pokles. Už teraz sa obchoduje na krátkodobých minimách. Pokles po hodnotu 130 bude znamenať hľadanie ďalšej podpory.

Situácia v Brazílii sa upokojuje

Zemetrasenie v brazílskej politike, po tom, ako predvolebné prieskumy favorizovali pravicových populistov, sa mierne upokojilo. Nakoniec sa im totiž nepodarilo získať väčšinu. Brazílske finančné aktíva a brazílsky real sa nesú na pozitívnej vlne, keď sa črtá vláda pod vedením Jaira Bolsara, čo je pre trhy prijateľnejší výsledok.

Ide o pravicovo politika, ktorý apeluje na tradičné hodnoty a silnú armádu. Stojí pred ním veľa práce, keď bude musieť dostať pod kontrolu štátny rozpočet, no najmä príliš štedrý penzijný systém. V nepriaznivom prostredí, ktoré vládne na rozvíjajúcich sa trhoch, si real vedie celkom dobre. Obávame sa však, ako dlho mu to vydrží.

John Hardy – hlavný FX stratég Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial