Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Čína varovala pred nepriaznivými vyhliadkami svetovej ekonomiky, svoj ​​rast chce držať stabilný

Čínska vláda sa bude snažiť udržať stabilný rast domácej ekonomiky napriek mimoriadne nepriaznivým vyhliadkam pre svetové hospodárstvo. Vyplýva to z vyhlásenia vydaného po výročnej ekonomickej konferencii vedúcich čínskych predstaviteľov v Pekingu.

"Z hľadiska budúceho roku je trend vo svetovej ekonomike ako vcelku neutešený a komplikovaný. Neistota okolo oživenia svetového hospodárstva rastie," píše sa vo vyhlásení, ktoré zverejnila štátna spravodajská agentúra Nová Čína.

Peking sľúbil, že zachová "rozumnú" menovú a "aktívnu" rozpočtovú politiku a zaistí stabilné spotrebiteľské ceny. Hodnota čínskej meny by podľa neho mala zostať "v zásade stabilná".

Kritici na čele so Spojenými štátmi už dlhú dobu obviňujú Peking z toho, že umelo udržiava kurz čínskej meny na nízkej úrovni, aby podporil konkurencieschopnosť čínskych exportérov.

Dnešné vyhlásenie podľa analytikov naznačuje, že Čína neplánuje žiadne radikálne zmeny v hospodárskej politike. "Je to prípad ekonomiky, kde nie je potrebné politiku opravovať, takže budú jednoducho držať doterajšie kurz," uviedol ekonóm Tim Condon zo spoločnosti ING Bank.

Čínsky hrubý domáci produkt sa v treťom štvrťroku medziročne zvýšil o 9,1 percenta, teda najpomalším tempom za dva roky. V budúcom roku sa očakáva spomalenie rastu pod deväť percent.

Zdroj: Patria online, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *