Nedeľa 09. augusta. Meniny má Ľubomíra

Čína vracia úder USA a tiež zvyšuje clá

Čína sa rozhodla zvýšiť clá na dovoz tovaru z USA v hodnote 60 miliárd dolárov z desiatich na 20 až 25 percent. Rozhodla sa tak odpovedať na krok administratívy prezidenta Donalda Trump zdaniť vyššou tarifou takmer tretinu čínskeho dovozu do USA. Obchodné napätie sa odrazilo aj na globálnych finančných trhoch.

Volatilita trhov v reakcii na tento krok vzrástla a to aj napriek tomu, že účinok taríf sa na oboch stranách prejaví až o nejaký čas. Vyššie clá Číny začnú platiť 1. júna a nové kolo taríf uvalených Spojenými štátmi sa týka tovaru vyslaného z Číny do USA od 10. mája. Ide teda o tovar, ktorý do krajiny reálne dorazí o dva až štyri týždne.

Napriek tomu budú rokovania medzi krajinami pravdepodobne pokračovať. D. Trump povedal, že sa s čínskym prezidentom Xi Jinpingom stretne koncom júna na samite krajín G20.

Táto situácia má vplyv aj na finančné trhy. Akcie padajú. Týka sa to najmä odvetví priamo vystavené účinkom obchodnej vojny. Výnosy amerických vládnych dlhopisov sú blízko svojich šesť týždňových miním.

Americká vláda naznačila, že zvyšovanie ciel ešte nie je u konca. Ministerstvo obchodu v pondelok uviedlo, že iniciuje verejnú diskusiu k návrhu zvýšiť clá “podstatne aj na zvyšok čínskeho dovozu do krajiny v hodnote zhruba 300 miliárd dolárov”.

K podobnému vývoju – americká akcia a čínska reakcia – došlo aj v septembri minulého roka, keď USA zaviedli desať percentná clá na dovoz v hodnote zhruba 200 miliárd dolárov. Čína odpovedala tarifami vo výške päť až desať percent na americký tovar.

Čo bude nová eskalácia obchodného konfliktu znamenať pre investorov?

“Obchodná vojna ovplyvňuje trhový sentiment. Dôsledky už sme mohli vidieť na vývoji v uplynulých dňoch. Oslabenie čínskeho akciového trhu a čínskej meny môže pri ďalšom zhoršovaní sentimentu pokračovať. Súčasný medvedí trend však môže predstavovať nové nákupné príležitosti, no len za predpokladu, že bojová rétorika neovplyvní skutočné fundamenty. Tie preto treba pozorne sledovať.

Dopady obchodnej vojny na čínsku ekonomiku sú v porovnaní s jej veľkosťou a nedávnymi podpornými opatreniami, relatívne obmedzené. Čína má potenciál zmierniť dopad obchodnej vojny vlastnými podpornými nástrojmi. Eskalácia napätia pritom znižuje prah, pri ktorom je tamojšia vláda ochotná konať. V porovnaní s rokom 2018 je krajina lepšie pripravená na ekonomické stimuly, tak v oblasti rozpočtových, ako aj monetárnych opatrení.

Spready domácich korporátnych dlhopisov sa stabilizovali, kým náklady na zahraničné financovanie podstatne klesli. Toto kolo colnej vojny a negatívny sentiment, tak nespôsobuje úverovú krízu.

Čína tiež pristúpila k opatreniam na podporu domácich súkromných spoločnosti, ktoré sú kľúčové pri raste HDP krajiny a zamestnanosti. Politika ďalšieho prílevu likvidity do malých a stredných spoločností bude pravdepodobne pokračovať. Je možné, že uvidíme aj fiškálne opatrenia ako zníženie daní, alebo poplatkov.

Pri obchodnej vojne je dôležité monitorovať aj vplyv na infláciu, ktorá môže vrásť na oboch stranách, tak americkej, ako aj čínskej,” hovorí portfólio manažér spoločnosti Fidelity International pre Áziu, George Efstathopoulos.

„Rozšírenie 25 percentných ciel USA na ďalších 325 miliárd čínskeho dovozu do USA by na krajinu tigra malo negatívny vplyv vo výške 1-1,1 percenta HDP počas nasledujúcich 12 až 18 mesiacov. Riziko predstavujú clá pre finančné trhy, najmä po ich nedávnej výraznej rely.

Nové správy týkajúce sa obchodného protekcionizmu tak môžu viesť k návalom volatility. S ohľadom na prajné makroekonomické prostredie to však môže predstavovať pre investorov nákupné príležitosti. Tie je však potrebné starostlivo vyberať, tak z pohľadu emitenta, ako aj konkrétneho cenného papiera.

Intenzívnejšie napätie môže prinútiť Čínu hľadať riešenie tejto situácie doma s cieľom zachovať sociálnu a ekonomickú stabilitu. Čínske národné zhromaždenie nedávno potvrdilo, že bude pokračovať v monetárnej a fiškálnej podpore, spolu s opatreniami na podporu domáceho dopytu,” komentuje šéf oddelenia dlhopisov regiónu Ázie vo Fidelity International, Bryan Collins.

“Na mojom názore, že čínsko-americké obchodné trenice budú istý čas dominovať pozornosti investorov, sa nič nemení. Dlhodobý vzťah medzi týmito dvomi národmi bude bez bližšej spolupráce pravdepodobne chladnúť. Z krátkodobého hľadiska očakávame pretrvávajúcu volatilitu.

Nie je to však pre investorov nevyhnutne negatívna správa, pretože to môže vytvoriť príležitosti na neskorší rast. Snažíme sa sledovať a odhaliť potenciálne akciové možnosti,” dodáva ázijský portfólio manažér Fidelity International, Jing Ning.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *