Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Čína začala razantnejšie ochladzovať ekonomiku

Čínska centrálna banka prekvapila trhy silnejším krokom k obmedzeniu prehrievania čínskej ekonomiky. Centrálna banka čínskej ľudovej republiky (PBOC) oznámila, že zvyšuje úrokové sadzby pre ročné pôžičky aj vklady, a to o 25 bps s platnosťou už od zajtra.

Ročná refinančná sadzba sa tak zvýši na 2,5 percenta. Ročný úrok, za ktorý centrálna banka poskytuje ročné úvery, sa zvyšuje na 5,56 percenta. Naposledy Čína sadzby zvyšovala v decembri 2007. Svetové akciové trhy na mierne "pribrzdenie" jednej z najväčších ekonomík sveta reagovali stratami v obavách z oslabenia čínskeho dopytu, dolár naopak posilnil pod hladinu 1,39 USD / EUR.

"Rozhodnutie čínskej centrálnej banky trhy zasiahlo. Zvyšovanie sadzieb je predsa len viac ako len riadenie likvidity, a môže byť brané ako signál uťahovanie menovej politiky, "komentoval správu Park Tae-Geun, analytik Hanwha Securities v Soule.

Čínska centrálna banka o sebe dala naposledy vedieť pred dvoma týždňami, keď prechodne na dva mesiace zvýšila povinné minimálne rezervy, ktoré musí držať šestica najväčších komerčných bánk v krajine o 50 bázických bodov na 17,5 percent (ostatné banky majú 15%). Čína sa limitovaním voľných prostriedkov v obehu snaží bojovať proti tvorbe bublín na trhoch aj proti prehrievaniu trhu nehnuteľností aj celej ekonomiky. Ekonómovia pre kroky centrálnej banky na oslabenie ekonomického rastu zatiaľ nevideli veľký dôvod, keďže vrchol rastu podľa prieskumu Bloomberg už Čína dosiahla tesne pod úrovňou 12 percent v prvom štvrťroku tohto roka a vo zvyšku roka čakajú už len spomaľovaniu výkonu.

Strašiakom čínskej administratívy sa však stáva rastúca inflácia, ktorá sa v auguste vyšplhala na 3,5 percenta, a dostala sa tak nad centrálnou bankou cielenie úroveň 3 percent. Analytici pritom predpokladajú ďalší nárast cenovej hladiny aj za mesiac september. Inflácia pritom hrozí, že bude prifukovať existujúce bubliny na trhoch.

"Nedávny rast inflácie de facto uvrhol reálne úrokové sadzby do negatívneho teritória, preto zrejme centrálna banka považovala za potrebné zvyšovať úrokové sadzby takto chvatným spôsobom," uviedol podľa televíznej stanice CNBC Zhu Jiangfang, hlavný ekonóm CITIC Securities v Pekingu.

"Krok PBOC je reakciou na jednoznačnú potrebu čínskych úradov trochu schladiť ekonomiku," povedal CNBC riaditeľ devízového výskumu vo finančnom ústave Bank of New York Mellon Simon Derrick. "Či tento krok povedie k ďalším opatreniam pre čínsku menu, je otvorená otázka," dodal.

Dnes oznámené opatrenie PBOC môže trh tiež použiť ako živnú pôdu pre špekulácie ohľadom prípravy čínskej ekonomiky na riadené posilnenie jüanu. Na diplomatickom poli totiž silnie tlak na čínsku vládu, ktorá riadi výmenný kurz domácej meny, aby umožnila realite primerané zhodnotenie čínskej meny.

Zdroj: Martin Tesař, Patria Online s využitím: Bloomberg, čtk, CNBC

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *