Piatok 10. apríla. Meniny má Igor

Čína zaviedla nový systém určovania sadzieb. Trhy v reakcii na to vzrástli najviac za 2 mesiace

Makroekonomika 21.08.2019 | 12:31 0 Komentárov

Čínska centrálna banka cez víkend oznámila zmeny v určovaní základnej úrokovej sadzby. Bude sa meniť pružnejšie ako doteraz, no ešte dôležitejšie je, že sa očakáva jej pokles.

Centrálna banka v sobotu uviedla, že sadzbu bude pravidelne aktualizovať vždy k 20. dňu daného mesiaca. Jej výška bude viac reflektovať situáciu na finančnom trhu a v ekonomike. Cieľom je podporiť požičiavanie podnikom.

Do pondelka bola základná úverová sadzba stanovená na 4,31 percenta. Od utorka už bola upravená podľa nových pravidiel. Sadzba tak klesla na 4,25 percenta. Ide o rekordne nízku hodnotu.

Analytici nepredpokladajú, že by centrálna banka pustila z rúk svoj vplyv na výšku sadzieb. Nový režim však napriek tomu trhy uvítali s nadšením. Čínske akcie v pondelok rástli najviac za posledné dva mesiace. Hlavné indexy si pripísali viac ako dve percentá. Index CSI300, ktorý zahŕňa akcie najväčších firiem na burzách v Šanghaji a Šen-čene, vzrástol o 2,17 percenta. Index šanghajskej burzy SSE Composite stúpol o 2,10 percenta.

Zníženie úrokovej sadzby je ďalším z opatrení namierených na podporu domácej ekonomiky. Čína už minulý rok významne zvýšila likviditu finančného systému s cieľom podporiť ekonomický rast.

Otázkou teraz zostáva, ako sa nižšie sadzby centrálnej banky dokážu preniesť na dlžníkov – firmy a domácnosti. Na tejto cesto môže byť ešte niekoľko bariér. Jednou obáv sú nedobytné úvery. Banky sa môžu obávať poskytovať nové úvery a znižovať úroky práve pre otáznu platobnú disciplínu dlžníkov.

„Nový systém sám o sebe nezaručuje, že skutočná úverová sadzba bude nižšia,“ uvádzajú podľa Reuters analytici americkej investičnej banky Goldman Sachs.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *