Utorok 07. apríla. Meniny má Zoltán

Čínska burza sa v pondelok prepadla o 8 %

Investície 03.02.2020 | 12:42 0 Komentárov

Čínske akciové trhy zapracovali po predĺžených novoročných sviatkoch tému koronavírusu do cien akcií. V pondelok poobede miestneho času strácali zhruba osem percent.

Po predĺženej novoročnej dovolenke sa šanghajský index Composite prepadol o 7,72 percenta. Index SZSE Component spadol o 8,45 percenta. Shenzhen Stock Exchange Composite Index sa znížil o 8,41 percenta.

Dôvodom je rýchle šírenie koronavírusu v Číne. Je ním nakazených už viac ako 17 tisíc ľudí a počet obetí sa k pondelkovému poludniu nachádzal na čísle 362. Napriek predĺženiu novoročných osláv o tri dni, karanténe v kritických oblastiach a ďalším preventívnym opatreniam sa však vírus v Číne šíri ďalej.

Čínska centrálna banka sa snaží trhy a investorov upokojiť. V nedeľu oznámila, že na trhy dodá prostredníctvom výkupu dlhopisov likviditu v objeme 1,2 bilióna CNY (171 miliárd dolárov).

Úrady okrem toho vyzvali banky a iné finančné inštitúcie, aby neobmedzili dostupnosť úverov v zasiahnutých oblastiach a boli zhovievavejšie voči dlžníkom, ktorí zápasia s dôsledkami šíriaceho sa vírusu. Najviac zasiahnutá je letecká doprava a cestovný ruch.

Klesal aj japonský index Nikkei 225 a to o 1,01 percent. Poklesy nasledujú po piatkovom výpredaji na amerických trhoch, keď index S&P 500 klesol o 1,77 percenta a Dow Jones Industrial Average o 2,09 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *