Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Čínska ekonomika rástla vlani len o 7,4 %

Čínska ekonomika rástla minulý rok o 7,4 percenta. Je to najmenej od roku 1990. Rast nesplnil očakávania vlády prvý krát od konca 90tych rokov.

Zo spomalením čínskeho rastu sa počítalo. Vláda preto už predtým začala s transformáciou exportnej ekonomiky na hospodárstvo založené viac na domácej spotrebe. Prvé impulzy sa začali prejavovať už i minulý rok. Vládnym cieľom však bol rast o 7,5 percenta. V predchádzajúcich dvoch rokoch to bolo od dve desatiny bodu viac ako plán.

Rast v závere roka dosiahol 7,3 percenta, no decembrová priemyselná produkcia vzrástla o 7,9 percenta, čo je náznakom oživovania v budúcnosti. Ochladenie rastu už pociťujú i európski exportéri. Rast nemeckej ekonomiky sa preto už spomalil.

Podľa šéfa čínskeho štatistického úradu Maa Ťien-tchanga sa ekonomika vyvíja v rámci „novej normality“. Medzi pozitívne trendy patrí stabilný rast, optimalizácia štruktúry hospodárstva a zlepšenie sociálnej siete.

Rast priemyselnej produkcie sa vlani spomalil na 8,3 percenta z 9,7 percenta v roku 2013. Rovnako klesli investície, ktorých rast však stále dosahuje robustné číslo 15,7 percenta. Prudko sa spomalili predovšetkým investície do prehriateho realitného trhu, keď tempo ich rastu padlo o 9,3 percentuálneho bodu na 10,5 percenta. Podľa MMF by mala čínska ekonomika tento rok rásť o 6,8 percenta.

Zdroj informácií: Bloomberg, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *