Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Čínsky rast sa spomaľuje. Začínajú sa prejavovať americké sankcie?

Makroekonomika 21.08.2018 | 14:57 0 Komentárov

Ekonomický rast v Číne spomaľuje. V druhom štvrťroku vzrástlo tamojšie HDP o 6.7 percenta, čo je o 0,1 percentuálneho bodu menej ako v predchádzajúcich štvrťrokoch. Nejde teda o dramatický pokles. Obavy však vzbudzuje skôr bližší pohľad na štruktúru rastu.

Dôvodom spomalenia je rapídny pokles investícií do infraštruktúry. Vláda sa totiž snaží, po takmer dekáde objemných úverových impulzov, znížiť zadlženie. Fixné investície v krajine preto v prvom polroku vzrástli len o šesť percent, čo je historicky najnižšia hodnota. Ide o zlú správu.

Ďalšou zlou správou je pokles dostupnosti úverov. Podľa najnovších štatistík rástlo bankové financovanie v júni najnižším tempom v histórii. Dôvodom je snaha vlády obmedziť tzv. tieňové úverovanie, ktoré síce poskytujú banky, no v ich úverových štatistikách sa nezobrazuje. Dostupnosť úverov v Číne to výrazne zhoršilo.

Poďme však aj na dobré správy. Ten, kto predpokladá, že na spomalení čínskeho hospodárskeho rastu má podiel obchodná vojna s USA, mýli sa. Export z Číny do spojených štátov totiž v júni medziročne rástol o 11,3 percenta a dosiahol rekordnú hodnotu s prebytkom obchodnej bilancie 28,9 mld. dolárov.

Ďalšou dobrou správou je, že čínska vláda má ešte v zálohe dostatok nástrojov na podporu ekonomiky. Ide napríklad o daňové úľavy. Čína sa bude snažiť využiť všetky možné prostriedky, aby nedošlo k výraznejšiemu spomaleniu rastu. Vláda urobí všetko pre to, aby udržala domácu ekonomiku stabilnú, zachovala rast HDP a tým aj pracovné miesta.

Uprednostnila by teda krátkodobý cieľ – udržanie rastu, pred dlhodobým cieľom – zníženie verejného dlhu. Môžeme tak rátať aj s opätovným nárastom domácich investícií. Predpokladáme, že by išlo predovšetkým o hi-tech sektor. Rast HDP v treťom kvartáli by tak mohol dosiahnuť 6,2 až 6,6 percenta.

Faktom je, že prebiehajúca obchodná vojna a clá zo strany USA, by čínskej ekonomike mohli uškodiť. No dá sa predpokladať, že ich dopad bude väčší na Spojené štáty americké, ktoré by tak na obchodnej vojne stratili viac než Čína. Ázijská krajina má totiž v talóne viac zbraní, ako aj väčšie odhodlanie ich použiť, ako majú USA.

Dôležitým faktom, ktorý z toho vyplýva pre Európu, je poznanie, že rast globálneho dopytu nateraz zostáva, aj napriek všetkým prekážkam, stále veľmi slušný. Predstavuje to dôležitú podporu pre svetovú ekonomiku.

Zdroj: Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *